PNF - co to jest?

Metoda PNF, czyli metoda torowania nerwowo-mięśniowego oparta jest na neurofizjologicznych zasadach wykonywania czynności ruchowych, która uwzględnia kolejne fazy kontroli motorycznej, związanej z osiąganiem nowych pozycji. Innymi słowami jest to proces uczenia się ruchu, rozumiany jako odtworzenie zapomnianej funkcji.

 

PNF-co to znaczy?

 

Metoda ta uwzględnia propriocepcję, czyli odczuwanie własnego ruchu. Przede wszystkim pomaga w ułatwianiu ruchu zgodnego z fizjologicznymi sposobami ich wykonywania. W metodzie PNF występują ruchy naturalne, przebiegające trój płaszczyznowo, tak by było zbliżone jak najbardziej do aktywności dnia codziennego. W tej metodzie terapii odtwarza się utracone funkcje.

PNF - co to jest?

Przebieg terapii

 

Metoda PNF wykorzystuje w swoim działaniu również inne zmysły. Poprzez słuch uświadamiamy pacjentowi określony ruch krótką i wyraźną komendą. Wzrokiem kontrolujemy ruch i napięcie mięśniowe. Dzięki kontaktowi manualnemu  i odpowiedniemu chwytowi terapeuty stymulowane są receptory skóry pacjenta i określony kierunek wykonywanego ruchu. Opór manualny odpowiednio dawkowany i przede wszystkim dostosowany do potrzeb pacjenta pozwala na torowanie ruchu, dzięki czemu poprawia się stabilność i kontrola motoryczna. Streching pobudza proprioreceptory znajdujące się w mięśniach, ścięgnach i torebkach stawowych. 

 

Korzyści  z metody PNF

 

Metoda torowania nerwowo-mięśniowego jest metodą bardzo przyjemną i przyjazną dla pacjenta, ponieważ oparta jest na bezbolesnej pracy, która wykorzystuje silne odcinki ciała oraz umiejętności chorego do przywracania utraconych funkcji. Terapia jest również badzo bezpieczna, dzięki połączeniu zabiegu z diagnostyką. Leczeniu można się poddać na każdym poziomie dysfunkcji. Pacjent współuczestniczy podczas planowania terapii, dzięki czemu pacjent osiąga wysoki poziom edukacji. Wysoka efektywność terapii, która wynika z dokładnej analizy problemu oddziaływań.

 

Kiedy skorzystać z terapii PNF?

 

Dzięki tej metodzie możemy pomóc pacjentom z zaburzeniami układu kostno-stawowego, mięśniowego oraz nerwowego. Pomoc otrzymują osoby po udarach mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych oraz rdzenia kręgowego. Osoby chorujące na Parkinsona, stwardnienie rozsiane lub zanikowe boczne potrafią uzyskać świetne rezultaty podczas terapii. Do terapii można włączyć również osoby po operacjach wszczepienia endoprotezy biodra lub kolana. Pomaga przy rekonstrukcji więzadeł stawu kolanowego, po złamaniach kości, ale również z zaburzeniami oddychania i połykania.

 

Jak widzimy terapia PNF ma bardzo szerokie zastosowanie praktycznie przy większości urazów oraz chorób. Trafiając do dobrego specjalisty, który zna się na tej terapii, będzie potrafił z całą pewnością pomóc przy różnych dolegliwościach związanych z narządem ruchu. Pamiętajmy, że prawidłowa terapia wspomoże nas w powrocie do pełnej sprawności. Dzięki odpowiedniemu prowadzeniu podczas terapii możemy wiele osiągnąć i skorzystać z najnowszych, a zarazem sprawdzonych metod pomocy w powrocie do pełnej sprawności.