Jak często badać znamiona?

Znamiona są indywidualnym znakiem rozpoznawczym każdego z nas. Większość ludzi posiada na skórze drobne zmiany barwnikowe, określane popularnym mianem pieprzyków. Zazwyczaj nie poświęcamy im uwagi i nie przejmujemy się ich obecnością. Warto mieć jednak świadomość, że znamiona zaleca się obserwować i regularnie badać. Obowiązek ten dotyczy w szczególności osób, w których rodzinie były przypadki nowotworów skóry.

Jak samodzielnie kontrolować znamiona?

Wielu z nas posiada rozsiane na skórze znamiona, nazywane popularnymi pieprzykami. Na co dzień raczej nie zwracamy na nie większej uwagi. Warto jednak mieć świadomość, że każde znamię jest potencjalnie narażone na przekształcenie się w zmianę nowotworową. Dlatego warto na co dzień obserwować i kontrolować swoje znamiona. Naszą szczególną uwagę powinny zwracać te zmiany barwnikowe, które zaczynają się powiększać, zmieniać swój kształt oraz przejawiać inne, niepokojące symptomy.

W takiej sytuacji warto jak najszybciej uda się do dermatologa i poddać się dodatkowej diagnostyce. Jeśli natomiast nie widzimy niczego niepokojącego, dla własnego spokoju i w trosce o swoje zdrowie, znamiona powinniśmy kontrolować u lekarza przynajmniej raz w roku. Częstsze wizyty zaleca się natomiast osobom, w których bliskiej rodzinie są znane przypadki nowotworów skóry – powinni oni profilaktycznie badać swoje znamiona raz na ok. 6 miesięcy.

Jak często badać znamiona?

Dermatoskopia, czyli znamiona pod kontrolą

Podstawowym badaniem, które wykonuje się w przypadku znamion skórnych, jest dermatoskopia. Jest to całkowicie bezpieczne, bezinwazyjne i bezbolesne badanie, które wykonamy w każdym gabinecie dermatologicznym. Dermatoskopia jest szczególnie wskazana dla osób z tendencją do tworzenia się znamion, w trakcie leczenia onkologicznego czerniaka oraz profilaktycznie u osób, które posiadają znamiona skórne.

Dermatoskopia pozwala na wykrycie czerniaka i innych nowotworów skórnych we wczesnym stadium ich rozwoju, co pozwala szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, a niekiedy także ocalić życie. Jest to więc bardzo ważne badanie profilaktyczne, które warto wykonywać regularnie, jeśli posiadamy na swojej skórze znamiona i chcemy w najlepszy możliwy sposób zatroszczyć się o swoje zdrowie.