Alergiczny nieżyt nosa, wiosennym zmartwieniem.
Dla większości osób, wiosna to bardzo przyjemny czas. Nie dzieje się tak bez powodu, gdyż kojarzy się ona z coraz to większą ilością słonecznych dni, długimi spacerami i budzeniem się przyrody do życia. I właśnie w tym momencie, osoby cierpiące na alergiczny nieżyt nosa, inaczej zwanym także katarem siennym, skrzywią się na samą myśl o nadchodzącym pyleniu roślin i przebywaniu na świeżym powietrzu. Dla alergika, kontakt z alergenami zawsze powoduje reakcję obronną organizmu. Katar sienny jest jednym z objawów dość uciążliwej alergii, a w najtrudniejszym dla alergika okresie, także mocno utrudniającym funkcjonowanie w życiu codziennym.
Jak poznać katar sienny?
Jeśli wraz z nadejściem wiosny zauważasz u siebie wodnisty katar, masz uczucie zatkanego nosa utrudniającego oddychanie, a jednocześnie twoje spojówki są zaczerwienione i swędzą, to prawdopodobnie cierpisz na alergię. Wiosna to czas, gdy większość roślin rozpoczyna kwitnienie. Nie zapominajmy jednak, że rośliny kwitną nieprzerwanie do późnego lata- wszystko zależy od gatunku danej rośliny, oraz miejsca jej występowania. Zatem wiosna, to często dla alergika, dopiero początek zdrowotnego kłopotu. Jednak zauważalne jest to, że każdy alergik, który cierpi na alergiczny nieżyt nosa, już po reakcji swojego organizmu domyśla się, które rośliny rozpoczynają właśnie fazę kwitnienia.
Czy z alergią da się żyć normalnie?
Najlepszym sposobem, aby wykluczyć lub potwierdzić alergię, jest wizyta u lekarza specjalisty. Jeśli alergolog w wywiadzie medycznym uzna, że istotnie zachodzi podejrzenie alergii, to prawdopodobnie zleci wykonanie testów skórnych. Mają one na celu określenie, które alergeny powodują reakcję organizmu i na tej podstawie dobierze odpowiednie leczenie. Obecnie, medycyna proponuje szereg różnych rozwiązań dla alergików, od kropli i aerozoli do nosa, czy też oczu, poprzez tabletki zmniejszające objawy alergii. Jednak jednym z równie skutecznych sposobów na łagodzenie objawów choroby, są szczepionki. Iniekcje skórne, podobnie jak pozostałe leki, są zawsze oferowane po dokładnym zdiagnozowaniu choroby, zatem wizyta u lekarza specjalisty jest w tym wypadku niezbędna.