Poduszka dla niemowlaka – czy jest potrzebna?

Z chwilą pojawienia się na świecie nowego członka rodziny, życie wywraca się do góry nogami. Przed rodzicami stają trudne wybory, a decyzja zawsze nakierunkowana jest na dobro i bezpieczeństwo maleństwa. Spośród wielu elementów wyprawki maluszka jest kilka takich, które wciąż wzbudzają kontrowersje, a zewsząd słychać sprzeczne opinie dotyczące ich stosowania. Czy niemowlakowi jest potrzebna poduszka?

Niby oczywiste, ale…

Niemal każdy dorosły śpi opierając swoją głowę o miękką poduszkę. Wielu rodziców niestety nie bierze pod rozwagę kwestii stosowania poduszki dla swojego maleństwa. Na szczęście dziś istnieje znacznie więcej badań niż przed laty, informując o tym, że podkładanie poduszki pod niemowlęcą główkę to krzywdzący błąd.

Wpływ na postawę dziecka

Stosowanie poduszek dla dzieci od pierwszego dnia życia powoduje, że niemowlęce ciało znajduje się w nienaturalnej dla niego pozycji. Poduszka niestety utrudnia przekręcanie główki przez dziecko, co zdarza się szczególnie często podczas snu. Główka wraz z kręgosłupem noworodka porusza się w jednej linii. Poduszka najzwyczajniej utrudnia wykonywanie takich ruchów, ograniczając dziecku swobodę i komfort podczas leżenia. Postawa, w której dziecko ułożone jest na całkowicie płaskim podłożu sprawia, że wzmacniają się mięśnie karku, które później odpowiedzialne są za prawidłowe trzymanie główki. Dodatek w postaci poduszki napina mięśnie szyi i grzbietu, prowadząc w przyszłości do powstawania wad postawy.

Poduszka w wyjątkowych sytuacjach

Niektórzy pediatrzy podpowiadają, że poduszka dozwolona jest dla noworodka w kilku przypadkach. Jednym z nich jest katar maleństwa, który utrudnia oddychanie w pozycji leżącej na płasko. Wówczas zaleca się zastosowanie poduszki w kształcie klina, w skutek której śluz swobodnie spływa z małego noska i ułatwia oddychanie podczas snu. Warto pamiętać, że taka poduszka również oznacza, że niemowlę znajduje się w nienaturalnej pozycji. Rozwiązanie jest proste i skuteczne. Wystarczy pod nogi łóżeczka podłożyć coś stabilnego, dzięki czemu mebel uniesie się lekko od strony, w której maluszek ma główkę. Dziecko będzie prawidłowo ułożone, a problem z katarem rozwiąże się.

Poduszka dla niemowlaka – czy jest potrzebna?

Od kiedy poduszka dla niemowlaka?

Oczywiście nadchodzi moment, kiedy bobas może przyłożyć główkę do mięciutkiej poduszki. Powinno to nastąpić nie wcześniej, niż w momencie, kiedy dziecko ma już odpowiednio rozwinięte i wzmocnione mięśnie szyi, karku oraz grzbietu. Za umowny czas ustalono okolice 18 miesiąca życia maleństwa. Wówczas zaleca się zakupienie płaskiej poduszki w kształcie kwadratu. Powinna ona być na tyle duża, by główka dziecka znajdowała się na niej nawet wówczas, gdy bobas wykazuje nadmierną ruchliwość w czasie snu.

Wypełnienie poduszki nie powinno przekraczać 1,5 cm. Zakupiony produkt powinien być wykonany z bezpiecznych tkanin, potwierdzonych stosownym certyfikatem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by poduszkę zakupić wraz z kompletem pościeli. Należy mieć jedynie na uwadze, że maluch powinien skorzystać z niej nie wcześniej, niż przed ukończeniem 1,5 roku.

Partnerem materiału jest sklep Tiny Star - poduszka dla niemowlaka.