Płyny do pielęgnacji i czyszczenia soczewek kontaktowych. Co warto o nich wiedzieć?

Po soczewki kontaktowe świadomie sięga coraz więcej osób. Za ich wyborem przemawia wygoda, dyskretna korekcja wady wzroku oraz możliwość prowadzenia stylu życia, jak bez okularów. Decydując się na zastąpienie okularów soczewkami kontaktowymi warto jednak wiedzieć, że z ich noszeniem wiążą się pewne obowiązki. Najważniejszym jest codzienne dbanie o ich czystość i higienę, na co pozwalają specjalistyczne płyny do soczewek.

Płyny do soczewek kontaktowych i ich rola

Płyny do soczewek kontaktowych to specjalne preparaty, których podstawowym zadaniem jest zachowywanie szkieł w czystości oraz wysokiej higienie. Korzystanie z nich jest niezbędne dla wszystkich użytkowników tzw. długoterminowych soczewek kontaktowych. Płyny do soczewek kontaktowych pozwalają na bezpieczne i dokładne oczyszczenie powierzchni szkieł z nagromadzonych na nich w ciągu dnia osadów i zanieczyszczeń, zdezynfekowanie szkieł oraz przechowywanie ich w ciągu nocnego odpoczynku.

Zdecydowanie największą popularnością wśród osób regularnie korzystających z soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku cieszą się produkty wielofunkcyjne, do których należy płyn do soczewek Biotrue marki Bausch&Lamb. Płyny wielofunkcyjne, jak sama ich nazwa wskazuje, pozwalają na wykonanie przy ich użyciu kilku czynności: czyszczenia, dezynfekcji, płukania oraz przechowywania soczewek. Płyn do soczewek Biotrue, jak deklaruje jego producent, zabija do 99,9% drobnoustrojów oraz posiada dodatkowe cenne właściwości nawilżające powierzchnię soczewek podczas czyszczenia i przechowywania, co pozytywnie wpływa na komfort korzystania ze szkieł długoterminowych.

Płyny do pielęgnacji i czyszczenia soczewek kontaktowych. Co warto o nich wiedzieć?

Jak prawidłowo czyścić soczewki kontaktowe za pomocą płynu wielofunkcyjnego?

Regularne czyszczenie soczewek kontaktowych pełni bardzo istotną rolę dla zdrowia i higieny naszych oczu. Pozwala na usunięcie z powierzchni szkieł osadów białkowych oraz drobnoustrojów, które mogą wywoływać podrażnienie oczu oraz choroby. Aby uniknąć takich nieprzyjemności, wszystkie osoby, które zdecydowały się na korzystanie ze szkieł długoterminowych, muszą pamiętać o co wieczornym rytualne ich oczyszczenia, który najlepiej wykonać przed udaniem się na spoczynek.

Soczewki przed pójściem spać należy ostrożnie zdjąć czystymi rękami i nanieść na ich powierzchnię kilka kropel płynu. Opuszkami palców należy delikatnie rozprowadzić płyn na powierzchni soczewek i pocierać je przez ok. 20 sekund. Po wykonaniu tej czynności jeszcze raz przemywamy soczewki płynem i umieszczamy je w napełnionym czystą porcją pojemniku. Sam pojemnik do przechowywania soczewek również powinien być regularnie czyszczony i wymieniany na nowy raz w miesiącu.

Wspominany powyżej płyn do soczewek biotrue posiada taki sam odczyn pH, co ludzkie łzy oraz właściwości nawilżające pozwalające na zapewnienie prawidłowego poziomu nawodnienia soczewek przez 20 godzin. Aby właściwie spełnił swoją rolę oraz gwarantował wysoki komfort noszenia soczewek, przed każdym użyciem należy sprawdzić termin jego przydatności do użycia oraz pamiętać, że zachowuje on swoje cenne właściwości przez 90 dni od dnia otwarcia. Warto więc zapisać na opakowaniu datę otwarcia płynu, a po upływie tego terminu zastąpić go świeżym produktem.