Urządzenia mobilne - jak chronić swoje dane?

Fakt jest taki, że większość z nas, dysponuje obecnie przynajmniej jednym urządzeniem mobilnym. Mamy tu na myśli np. smartfona, laptopa czy też tableta. Wielokrotnie używamy tych urządzeń przez większość naszego dnia. Przede wszystkim, jest to spowodowane faktem tego, że są one nam potrzebne na przykład do pracy- potrzebujemy korzystać z tych urządzeń, by móc wykonywać swoje zadania.

Jakie dane najczęściej przesyłamy?

Począwszy od prostych czynności, takich jak tradycyjne połączenia telefoniczne, czy wysyłanie krótkich wiadomości SMS-owych, po bardziej czasochłonne przygotowywanie plików, dokumentów i przekazywanie ich do adresata- wszystkie te dane wysyłamy za pośrednictwem Internetu. W znacznej większości nie wyobrażamy już sobie życia bez możliwości korzystania z Sieci. Wybierając się w podroż, często polegamy na informacjach o aktualnym stanie dróg, czy też sprawdzamy bieżący rozkład jazdy pociągów przy użyciu Internetu i urządzeń mobilnych. Jak zatem w dobie ogólnodostępnego Internetu, nie sprawić, by nasze dane również stały się ogólnodostępne? To pytanie coraz częściej jest zadawane na głos, gdyż niejednokrotnie okazuje się, że jednak nie do końca dobrze chronimy swoje dane. Jeśli w życiu realnym mocno pilnujemy swojego portfela, to dlaczego nie zacząć także chronić naszych danych, również i w świecie wirtualnym?

Urządzenia mobilne - jak chronić swoje dane?

Sposoby ochrony danych:

Przede wszystkim, podstawą jest pilnowanie swoich urządzeń. Druga rada, to wykorzystanie możliwości, jaką daje producent i założenie hasła. Obecnie urządzenia mają możliwość aktywacji różnego rodzaju zabezpieczeń, poprzez numeryczne, symbol, biometrię, wzrok, rozpoznawanie twarzy itp.

·         Zakup w sprawdzonym miejscu. Jeśli chcesz kupić sprzęt, bądź pewny jego pochodzenia.

·         Oprogramowanie– zawsze oryginalne i aktualne, to zapewni ochronę Twoich danych przed utraceniem ich w tzw. pracy w tle.

·         Wi-Fi- nie łącz się z nieznaną siecią. W sieci ogólnodostępnej, nie pracuj na ważnych plikach z podaniem haseł do logowania czy danych osobowych. Do takiej sieci może podłączyć się każdy. To realne zagrożenie utraty danych, tożsame z pozostawieniem portfela na ławce w parku. Stanowi to, więc świetną okazję dla cyberprzestępców. Zatem uważaj, do jakiej sieci się łączysz.