Dysk przenośny SSD – pamięć zewnętrzna
Jeśli nie jest Ci obcy komunikat, na urządzeniu, informujący o braku wolnej pamięci i konieczności czyszczenia plików, aby bezpiecznie zapisać kolejne pliki lub foldery, to zapewne ucieszy Cię informacja o tym, że są sposoby, by to rozwiązać. I co najważniejsze- nie wiąże się to z generalnym remontem Twojego komputera, lub laptopa, bo w tym momencie, na ratunek przychodzą zewnętrze dyski pamięci.
Zewnętrzny dysk - na czym to polega?
Poprzednia wersja dysków to HDD, natomiast ich nowy odpowiednik dysk SSD, to model półprzewodnikowy, służący do przechowywania danych. Jego podłączenie jest niezwykle łatwe, gdyż wyposażony jest w interfejs USB. Ta uniwersalność złącza nie jest przypadkowa, gdyż wiele urządzeń elektronicznych, zapisujących jakiekolwiek dane, w większości przypadków posiada wejście na złącze USB. Dzięki temu rozwiązaniu, dysk zewnętrzny można podłączyć do komputerów, tabletów, laptopów, konsol itp., czyli wszędzie tam, gdzie podłączaliśmy pendrive (o ile z niego korzystaliśmy oczywiście). Dysk zewnętrzny oferuje większe możliwości, niż standardowy pendrive. Podstawową zaletą jest nieporównywalnie większa ilość miejsca, którą można zapełnić folderami, dokumentami, zdjęciami, czy także plikami muzycznymi lub filmami.
SSD czy HDD?
Tak naprawdę wybór zależy od decyzji i preferencji użytkownika. Jeśli nie zależy wam na czasie, to dysk HDD w zupełności Was usatysfakcjonuje. Technologia zastosowana w dyskach SSD, opiera się na pamięci flash, co zdecydowanie wpływa m.in. na prędkość kopiowania, czy też przenoszenia danych. Zatem, jeśli potrzebujecie kopiować duże pliki pamięci, to warto zainwestować w dysk nowszej technologii. Zaoszczędzicie dzięki temu czas, co przy wielokrotnym, lub częstym przenoszeniu dużych plików jest bardzo cenne. Kolejna korzyścią odejścia od talerzy magnetycznych, zastosowanych do tej pory w dyskach HDD, jest fakt, iż dysk w swojej budowie wewnętrznej, pozbawiony jest ruchomych elementów, co znacznie wpływa na zwiększenie jego odporności na upadek czy wibracje. Nie oznacza to jednak, że jest wstrząsoodporny - zatem mimo wszystko nie należy go nadmiernie eksploatować w trudnych warunkach.