Czym nawozić róże w ogrodzie?

Nawożenie róż jest bardzo ważne. W ten sposób dostarczamy im wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Nieodpowiednio nawożone rośliny są podatne na wiele chorób. Wyglądają też mniej spektakularnie. Dlatego zobacz, jak wybrać odpowiedni produkt.

Czym nawozić róże w ogrodzie?

Na co warto zwrócić uwagę, kupując nawóz?

Poszukując dobrego nawozu, zwróć uwagę na zrównoważony stosunek NPK, czyli azot, fosfor i potas. Te trzy pierwiastki chemiczne są podstawowymi składnikami większości preparatów. Różne rośliny wymagają różnych poziomów każdego pierwiastka. Warto jednak pamiętać, że róże najlepiej reagują na mniej więcej równomierną mieszaninę.

Teraz musisz podjąć decyzję, czy wybrać nawóz organiczny, czy nieorganiczny. Każde rozwiązanie ma swoje zalety. Dlatego wybór w dużej mierze sprowadza się do Twoich osobistych preferencji. Nawozy organiczne zasilą krzew róży potrzebnymi składnikami odżywczymi. Mogą też poprawić lub utrzymać wysoką jakość gleby. Natomiast produkty nieorganiczne odżywią rośliny, ale nie wpłyną na jakość gleby. Z drugiej jednak strony zawierają substancje chemiczne chroniące róże przed chorobami i owadami. Jeśli zdecydujesz się na drugi rodzaj nawozu, zawsze możesz dodać materiały organiczne. W ten sposób wzbogacisz glebę.

Zmieniaj rodzaje nawozu

Ze względu na substancje dodawane do nawozów, ciągłe stosowanie tego samego rodzaju preparatów może pogorszyć jakość gleby w perspektywie długoterminowej. Jeśli chcesz tego uniknąć, zaplanuj rotację różnych nawozów. 

Oczywiście nie trzeba dodawać, że produkty organiczne zwykle nie wymagają takiej zmiany. Pomocne może być również przestawianie się z nawozów organicznych na nieorganiczne i odwrotnie.

Oprócz zwykłego nawożenia istnieje również kilka czynników, które można kontrolować, by zwiększyć odporność róż na choroby. Pamiętaj, że nie lubią ekstremalnie wilgotnych warunków. Ponadto ekspozycja na promienie słoneczne przez około 6 godzin lub więcej  jest optymalna. Niektóre odmiany róż dobrze jednak sobie radzą z odrobiną cienia. Zwróć uwagę, czy drzewa nie blokują im promieni słonecznych. Jeśli tak, musisz przyciąć gałęzie.

Czym nawozić róże w ogrodzie?

Kilka wskazówek, jak hodować róże

Zasadź rośliny w pełnym słońcu. Upewnij się, że mają przynajmniej 4 godziny słońca każdego dnia. W przeciwnym razie zauważysz zmniejszone kwitnienie.

Nigdy nie rozważaj uprawy róż na podmokłym terenie ani tam, gdzie są narażone na mroźny wiatr. Nie lubią ani wilgoci, ani zimna.

Wzbogacaj glebę w materię organiczną, np. obornik. Tam właśnie posadź róże. W ten sposób dajesz im najlepszą szansę na rozwój. Przed posadzeniem krzewu przytnij wszystkie gałęzie do długości około 15 cm. Wtedy skoncentrujesz energię rośliny na wytworzenie silnego systemu korzeniowego. 

Róże są zachłanne. Dlatego posadź je w bogatej glebie, mulczuj corocznie kompostem, wodorostami lub obornikiem. Jeśli zauważysz pierwsze czarne plamy na liściach, musisz natychmiast wdrożyć odpowiednie środki działania. Zastosuj właściwe środki grzybobójcze. Popularne preparaty są od razu gotowe do użycia. Stosuj je naprzemiennie, by rośliny się do nich nie przyzwyczaiły.

Materiały przygotowany przy współracy z Rozeogrodowe.pl - róże sklep[/link].