Wiosenne prace ogrodowe

Astronomiczna wiosna już z nami. Od 21 marca możemy cieszyć się słońcem za oknem, budzącym się życiem, śpiewem wracających do nas ptaków. Wiosna i coraz wyższe temperatury sprzyjają pracom porządkowym w ogrodzie. Czym powinniśmy się zająć w marcowe i kwietniowe popołudnia? Oto nasze rady!

Wiosna! Cieplejszy wieje wiatr…

Na samą myśl o tej piosence i o przyjemnych chwilach spędzonych w przydomowym ogródku, uśmiech sam maluje się na twarzy. Zanim jednak zaczniemy sadzić nowe krzewy, kwiaty oraz drzewa powinniśmy przygotować nasz ogród na kolejny sezon. Na sam początek – prace porządkowe, o których zapomnieliśmy jesienią. Należy usunąć obumarłe i uschłe rośliny, a następnie przygotować glebę do sadzenia nowych. Trzeba ją przekopać, nawieźć i grabić.

Wiosenne cięcia – nie tylko na włosach

Kolejną kluczową czynnością ogrodową tej wiosny jest cięcie. Podcinamy rośliny, by zapewnić im lepszy wzrost i optymalne do regeneracji warunki. Pozbawiając roślinę uszkodzonych i  chorych pędów mobilizujemy ją do maksymalizacji owocowania i wzrostu.

Wiosna to czas na wizualne poprawki

Podcinając nasze rośliny ogrodowe, weźmy po uwagę, że:

  • Rośliny wiecznie zielone podcinamy jedynie raz na cztery lata.
  • Rośliny liściaste obcinamy już po kwitnieniu.
  • Drzewa pestkowe, np. morele lub śliwki, podcinamy gdy nie będzie ryzyka wystąpienia przymrozków, są ekstremalnie wrażliwe na mróz.
  • Wszelkie cięcia w naszym ogrodzie wykonujemy w dni suche, bez deszczu i mżawki.
  • Używamy czystych i bardzo ostrych narzędzi.

Czas na nawóz

Wiosenne prace ogrodowe

Rośliny do wzrostu potrzebują wody oraz różnego rodzaju składników odżywczych. To oczywiste! Kiedy najlepiej nawozić i podlewać nasze kwiaty i drzewa? Najlepszą porą dnia, jeśli bierzemy na tapet podlewanie jest poranek. Popołudniowy zimny prysznic w ciepły dzień, może być przyczyną szoku termicznego rośliny. Podlewanie to czynność, którą jako ogrodnicy, powinniśmy połączyć z nawożeniem.

Praca w ogrodzie? Cała przyjemność po mojej stronie!

Praca w ogrodzie, przy tak sprzyjającej, wiosennie pogodzie to czysta przyjemność. Działaj! Teraz jest idealny czas na ogrodowe zmiany.