Kosiniakowe, dla kogo?

Zostałaś bez pracy bądź forma twojej umowy nie przewiduje takiego świadczenia jak zasiłek macierzyński? Dla takich osób jak ty jest przewidziana pomoc finansowa w takiej sytuacji.

 

Kosiniakowe-dla kogo?

 

Tak zwane kosiniakowe jest świadczeniem pieniężnym przeznaczonym dla matek, które nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego. Jest ono przyznawane bez względu na wysokość dochodu w gospodarstwie domowym. Jeżeli z jakiegoś powodu matka oddaje część urlopu macierzyńskiego ojcu, a również on nie opłaca składki chorobowej, wówczas prawo do kosiniakowego przechodzi na niego. Z tego świadczenia mogą korzystać studenci, rolnicy, osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, osoby bezrobotne oraz prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą o ile nie opłacają składki chorobowej. O kosiniakowe może wystąpić ojciec lub matka, rodzic adopcyjny, opiekun faktyczny oraz rodzina zastępcza. O świadczenie mogą również wystąpić matki niepełnoletnie i nie muszą one spełniać żadnego kryterium dochodowego. Kosiniakowe w pierwszej kolejności przysługuje matce bezrobotnej również gdy jej mąż pracuje na podstawie umowy o pracę. 

Ojciec może skorzystać z tego świadczenia  wmomenci gdy kobieta skróci jego okres pobierania 14 tygodni od urodzenia dziecka lub gdy umrze, a także wyrzeknie się dziecka. 

Kosiniakowe, dla kogo?

Inne zasady

 

Kosiniakowego nie mogą pobierać oboje rodzice jednocześnie. Kwota świadczenia to niezmiennie, od momentu powstania 1000 zł.Jest to kwota nieopodatkowana, więc możesz być pewna kwoty, że dostaniesz ją na rękę. Jeśli w ciągu roku od urodzenia dziecka podejmiesz pracę, to świadczenie będzie dalej wypłacane, jednak zmniejszone o połowę. Kosiniakowe nie wlicza się do dochodu, ale jeśli chcesz wystąpić o inne świadczenia rodzinne to już wtedy tak. Co, więcej jeśli jesteś studentką to kosiniakowe może spowodować nieuzyskania stypendium socjalnego na uczelni. Jak więc widzimy, ustawodawca umożliwia młodej, bezrobotnej mamie uzyskanie świadczenia, które wspomoże ją w tak wymagającym czasie jak wychowywanie młodego obywatela.