Lilie ogrodowe od A do Z – poradnik o sadzeniu i pielęgnacji lilii
Lilie triumfalnie powracają do naszych domowych ogródków. Są niezwykle piękne, każda bez wyjątku! Ciężko wybrać, która odmiana jest tą najbardziej urodziwą, dlatego warto je ze sobą łączyć i komponować w rabatach z innymi bylinami ozdobnymi. Gotowi na liliowe szaleństwo? Zachęcamy do dalszej lektury!
Wymagania lilii ogrodowych
Lilie ogrodowe to kwiaty niezwykłej urody, które w każdej barwie wyglądają oszałamiająco. Niestety, mają one opinię tych ciężkich w uprawie. Mimo to, warto podjąć się tego wyzwania, gdyż niezaprzeczalnie są ozdobą naszych rabat. W połączniu z innymi ciekawymi bylinami oraz trawami ozdobnymi, tworzą nieoczywiste kompozycje, które zachwycą wszystkich waszych gości. Liliowce kwitną w okresie letnim, od czerwca do końca sierpnia. Abyśmy mogli cieszyć się ich cudownymi kwiatami, musimy zagwarantować im dobre warunki do wzrostu. Potrzebują żyznej, przewiewnej i zawsze wilgotnej gleby oraz nasłonecznionego miejsca. Warto sadzić je na minimalnym wzniesieniu, by deszczówka mogła bez problemu odpływać. Większość liliowców rośnie świetnie w kwaśnym podłożu, którego pH waha się pomiędzy 5,5 a 6,5. Lilie pochodzące z Azji czują się lepiej z ziemi o obojętnym pH.
Lilie ogrodowe – zwróć na to uwagę
- Przekwitłe już kwiaty trzeba wykopać i usunąć. Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o aspekt wizualny, a o fakt, że taka roślina zużywa znajdujące się w glebie składniki pokarmowe, tym samym ją osłabiając.
- Nicienie, czyli groźne dla roślin pasożyty. Aby uniknąć zaatakowania lilii, warto zasadzić w okolicy aksamitki, będące naturalną pułapką na tego typu szkodniki.
- Lilie warto chronić przed gryzoniami, takimi jak np. myszy. By uniknąć ich obecności, warto posadzić obok cesarską koronę. Innym rozwiązaniem jest sadzenie cebulek kwiatowych w specjalnych, zrobionych z plastiku, koszyczkach.
Kiedy sadzić lilie ogrodowe?
Lilie można sadzić w dwóch terminach, wiosną oraz jesienią (wrzesień/październik). Do całego procesu należy się odpowiednio przygotować. Poza kupnem cebulek powinniśmy: odchwaścić podłoże, spulchnić ziemię, wymieszać ją z dojrzałym kompostem i tak przygotowane miejsce zostawić na dwa tygodnie. Po tym czasie, w odpowiednio przygotowanym wcześniej miejscu, można posadzić kupione wcześniej cebulki lilii.
Jak dbać o lilie?
Lilie nie lubią suszy. Absolutnie się z nią nie dogadują, jednak nie są także fanem przelewania. Potrzebują delikatnie wilgotnej gleby. Pamiętajcie, by wodą - najlepiej z konewki lub węża - podlewać bezpośrednio przestrzeń pod kwiatem. Liście liliowców nie lubią być moczone.
Liliowce a zima – jak zabezpieczyć cebulki przed minusowymi temperaturami?
Lilie to bardzo wrażliwe na niską temperaturę kwiaty. Zostawiając je w ziemi na zimę, powinniśmy zadbać o odpowiednie przykrycie. W tej roli idealnie sprawdzą się trociny czy kora. Jeśli mrozy nie odchodzą, a wręcz rosną, warto po czasie dołożyć kolejną warstwę trocin. Gdy temperatura za oknem jest już iście wiosenna, a ziemia się ogrzeje, zdejmujemy z naszych cebulek część okrycia. Po tygodniu pozbywamy się reszty i czekamy aż nasze cebulki wydadzą na świat piękne kwiaty.