Studia – czy warto na nie iść?
Młode pokolenie nieustanne otrzymuje od dorosłych multum pytań dotyczących szkoły, znajomych, zainteresowań czy sympatii. Wraz z upływem lat pytania te nadal im towarzyszą, jednakże dotyczą coraz bardziej „dorosłych” spraw. Jednym z nich jest pytanie o studia. Wbrew pozorom odpowiedź na nie dla 18-19 latka nie jest tak oczywista. Musi dokładnie przeanalizować za i przeciw wynikające ze studiowania, by móc w pełni świadomie odpowiedzieć na to pytanie.
Modyfikacje rynku pracy
Każdy młody człowiek widzi naocznie bądź z narracji innych jest w stanie zauważyć, że rzeczywistość bardzo szybko podlega dynamicznym zmianom. W głowie wielu młodocianych występuje przekonanie, że wykształcenie gwarantuje dobrą pracę i zarobki. Nie jest to niestety regułą, często osoby, które są po szkołach średnich czy zawodowych pracują na dużo lepszych stanowiskach i otrzymują znacznie lepsze wynagrodzenie niż osoby z magistrem. Trzeba być świadomym tego, że dyplom studiów wyższych nie daje gwarancji na zdobycie ciekawej pracy i wysokiej pensji. Ogromnie ważne jest to jakie studia wybieramy, dlaczego chcemy na nie pójść i jak sobie wyobrażamy naszą przyszłość po nich.
Pytania jakie należy sobie zadać przed wyborem studiów
Przed ostatecznym wyborem należy zadać sobie kilka istotnych pytań. Pierwszym z nich jest to po co się chce iść na studia, czego po nich oczekujemy, jaką wiedzę mają nam przekazać, czy dadzą nam wykształcenie pożądane na rynku pracy, czy są jedynie wyborem związanym z naszymi zainteresowaniami. Odpowiedzi te są bardzo ważne, każda osoba myśląca o studiach powinna sobie na nie odpowiedzieć. Brak świadomości może skutkować tym, że po studiach nie będziemy pracować w zawodzie. Często się słyszy o przypadkach kasjerów, którzy są po socjologii czy innych mało perspektywicznych studiach pracują na zupełnie innym stanowisku niż posiadane wykształcenie. Ponad 50% Polaków nie pracuje na stanowisku, które nie jest powiązane z ich wykształceniem i studiami. Choć 75% absolwentów uważa, iż kierunkowe wykształcenie pomaga w znalezieniu zatrudnienia.