Studia w Krakowie – dlaczego warto?

Wybór ścieżki życiowej jest jednym z najistotniejszych decyzji podejmowanych w  życiu. Często prócz tego, co będziemy studiować, znaczenie odgrywa także to, gdzie chcemy się uczyć. W trakcie tego doboru kierować się należy nie tylko samą uczelnią, ale także całym miastem, w którym się znajduje. Studia w Krakowie są jednym z najczęściej wybieranych miast w Polsce. Nic dziwnego, gdyż jest to jedno z największych miast akademickich w kraju. Dlaczego warto podjąć naukę w mieście Królów Polskich?

Ogromna ilość prestiżowych ośrodków akademickich

To właśnie w Krakowie znajduje się jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie i pierwszy w Polsce. Mowa tutaj oczywiście o Uniwersytecie Jagiellońskim, który został założony w 1364 roku jako Akademia Krakowska. Na świecie znane są również Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, będący na topie wśród uczelni ekonomicznych. Pośród szkół pedagogicznych najbardziej popularny jest Uniwersytet Pedagogiczny. Od lat ceniona jest Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna oraz Akademia Sztuk Pięknych. Tak naprawdę studia w Krakowie dają możliwość wyboru z pośród ogromnej ilości kierunków i szkół. Znajdują się tu zarówno państwowe uniwersytety, jak i te niepubliczne. Do najbardziej popularnych niepublicznych uczelni w Krakowie zalicza się Wyższą Szkołę Europejską im. Ks. Józefa Tischnera.

Dostęp do tak licznej ilości szkół wyższych gwarantuje dostęp  do wszystkich rodzajów uczelni: medycznych, ekonomicznych, pedagogicznych, technicznych, rolniczych czy sportowych. Kraków znany jest ze swojego największego w Polsce Miasteczka Studenckiego, które zamieszkuje ponad 8 tysięcy studentów.

Studia w Krakowie – dlaczego warto?

Bogata oferta kulturalna i wiele wyjątkowych miejsc

Kraków jest miastem tętniącym życiem z niezwykle bogatą ofertą kulturalną. Studenci mają okazję uczestniczyć w wielu koncertach organizowanych w mieście, wystawach, wernisażach, seansach filmowych, spektaklach teatralnych czy muzealnych. Wieczory w Krakowie najczęściej spędza się w urokliwych knajpkach, restauracjach oraz różnych klubach nocnych.

Ponadto Kraków jest miastem z ogromną ilością malowniczych miejsc, pełnych wąskich uliczek z zabytkowymi kamieniczkami, z pięknym Rynkiem w centrum i otaczającymi go Plantami. Jest wiele miejsc, które warto zobaczyć, będąc w Krakowie. Mowa tutaj chociażby o Wawelu, Kazimierzu, inspirujących parkach czy bulwarach wiślanach. To miasto uwielbiane przez turystów z zagranicy.

Doskonała komunikacja

Kraków należy do bardzo dobrze skomunikowanych miast w Polsce. Wystarczy podać czas trwania podróży z najbardziej odległej Nowej Huty, z której tramwajem do centrum dostaniemy się w 25 minut. W mieście ogromną zaletą jest dobre oznakowanie przystanków oraz doskonale działająca sieć tramwajowa. Nieco słabiej działa komunikacja autobusowa, jednak w porównaniu z innymi miastami wcale nie jest tak źle. Wiele linii cały czas jest modernizowanych, więc z roku na roku komunikacja ta się usprawnia, dzięki czemu znacznie przyjemniej skorzystać z komunikacji miejskiej niż poruszać się po mieście własnym samochodem.