5 ciekawych atrakcji w Małopolsce

Istnieje wiele wspaniałych powodów, dla których warto podróżować z dziećmi. Wspólne wycieczki wzmacniają więzi rodzinne, oferują nowe doświadczenia i poszerzają horyzonty. Zobacz 5 najciekawszych atrakcji w Małopolsce.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Wejdź do tego niesamowitego świata, w którym wszystko zostało wyrzeźbione z bloków solnych. Kopalnia Soli  w Wieliczce składa się z labiryntu tuneli, z których najgłębszy znajduje się 327 metrów pod ziemią. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przedstawia historię wydobycia soli w Polsce. To jedna z najpopularniejszych atrakcji w kraju i jedna z najstarszych na świecie kopalni soli. 

Trzy z dziewięciu poziomów są dostępne dla turystów. Możesz tutaj zobaczyć podziemne jeziora i komory, kaplice z szeregiem posągów i pomników. Wszystkie zostały wyrzeźbione z soli. Szczególną uwagę zwróć na Kaplicę Św. Kingi, wykonaną w całości z soli- od żyrandoli po ołtarze- w ciągu 30 lat.

5 ciekawych atrakcji w Małopolsce

Gubałówka

Góruje nad Zakopanem w południowej Polsce. Jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w regionie. Oferuje niesamowite widoki na Tatry i różnorodne zajęcia na świeżym powietrzu przez cały rok. 

Znajduje się tu ośrodek narciarski z około trzema kilometrami tras narciarskich od początku grudnia do początku kwietnia. Oprócz kolejki linowej narciarze mogą skorzystać z dwuosobowego wyciągu krzesełkowego. Po zakończeniu sezonu zimowego na turystów czekają letni tor saneczkowy, ścieżki rowerowe i piesze.

Kopalnia Soli w Bochni

Jest najstarszą kopalnią w Polsce, działającą nieprzerwanie od 750 lat. Jakiś czas temu została otwarta dla turystów. Można tutaj oodziwiać 300-metrową sieć korytarzy i fascynujące podziemne komory. W przeciwieństwie do Wieliczki można tutaj często zobaczyć pracujących górników. Ciekawą atrakcją jest pobyt w komorze Ważyn. Panuje w niej wyjątkowy mikroklimat. Jej imponujący rozmiar pozwala na organizację różnych wydarzeń, np. imprezy sylwestrowej. 

Planty w Krakowie

To wyjątkowe miejsce w stolicy Małopolski. Słynie z przepięknych kwiatów, małych jezior, fontann i posągów. Zgodnie z linią murów miejskich, które chroniły tę część miasta aż do XIX wieku, park składa się z trzydziestu różnych ogrodów. Jak podaje przewodnik turystyczny po Krakowie, założone  w latach 20 XIX wieku i powiększane z biegiem lat Planty obejmuje obecnie 21 hektarów i rozciąga się na długości ponad 4 km. 

5 ciekawych atrakcji w Małopolsce

Ojcowski Park Narodowy

Ta niezwykle malownicza wioska wyewoluowała z osady służebnej założonej wokół zamku. W archiwach znajduje się kilka informacji o nazwie “Ojców”. Może pochodzić od króla Kazimierza Wielkiego, który chciał upamiętnić swojego ojca Władysława Łokietka, ukrywającego się przed wrogami w pobliskim lesie. 

Tradycyjnie wycieczka po Ojcowskim Parku Narodowym rozpoczyna się od ruin zamku. Turyści z północny Polski, którzy znają położone na nizinach zamki z cegły otoczone fosami, zaniemówią na widok ogromnej, zbudowanej z kamiennych bloków warowni na stromych skałach. Zamek w Ojcowie (zwany też Kazimierzowskim) jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Szlaku Orlich Gniazd.