Sprzęt na siłownię – w co trzeba zainwestować?

Prowadzenie własnej siłowni to świetny pomysł na biznes. Zanim jednak w drzwiach pojawią się pierwsi klienci, trzeba lokal odpowiednio zagospodarować. Zakup sprzętu na siłownię nie może być spontaniczny – maszyny nie należą do najtańszych, a więc ich wybór powinien być dobrze przemyślany. W co najlepiej zainwestować?

Komfort i bezpieczeństwo

Kwestią ważniejszą od zakupu maszyn do ćwiczeń jest zapewnienie trenującym bezpieczeństwa. Właściciel siłowni powinien zapoznać się z regulacjami prawnymi, które nakładają na niego obowiązek zakupu bezpiecznych i certyfikowanych urządzeń. W lokalu musi znajdować się sprzęt na siłownię, który jest nie tylko funkcjonalny, ale i bezpieczny w użytkowaniu. Mowa tu przede wszystkim o maszynach, które nie zmieniają swojego miejsca położenia, ale i o elementach, które na stałe przytwierdzono do ścian, podłogi oraz sufitu. Sprawdź więcej na https://totalfitnessconcept.pl/profesjonalny-sprzet-na-silownie/ 

Sprzęt na siłownię – w co trzeba zainwestować?

Maszyny siłowe

Efektywne budowanie masy mięśniowej możliwe jest przy stymulowaniu poszczególnych partii ciała za pomocą obciążeń. Maszyny siłowe są pierwszą kategorią sprzętu, którego nie może zabraknąć na siłowni. Rozsądnym zakupem będzie atlas wielofunkcyjny, który może mieć jedno stanowisko ćwiczeń lub kilka. Pozwala na wykonanie kompleksowego treningu i wielu bywalców siłowni chętnie z niego korzysta.

Ławki treningowe pomogą doskonalić mięśnie klatki piersiowej, barków i ramion. W ślad za tym powinny iść hantle, sztangi, gryfy i obciążenia. W strefie wzmacniania mięśni nie może zabraknąć urządzeń do ćwiczeń nóg – suwnice, maszyny do przysiadów, prasy do ćwiczeń to kluczowy sprzęt do treningu dolnych partii ciała. Warto wygospodarować też miejsce do ćwiczeń mięśni rąk i pleców. Modlitewnik, wyciąg górny oraz dolny pozwolą na efektowny trening z dowolnym obciążeniem.

Strefa cardio

Siłownia służy nie tylko budowaniu masy mięśniowej, ale i ogólnemu wyrabianiu kondycji. Ćwiczenia aerobowe cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego w siłowni nie może zabraknąć strefy cardio. Bieżnie treningowe są absolutną podstawą, podobnie jak rowery stacjonarne pionowe i poziomie, orbitreki i crosstrainery. Ciekawym urozmaiceniem są symulatory chodu oraz wioślarze. Tego typu sprzęt na siłownię pozwoli na skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej bez obciążania stawów.

Stabilizacja i komfort ćwiczeń

Aby każdy trening był przyjemnością, należy zapewnić bywalcom komfortowe warunki do ćwiczeń. Przemyślany rozstaw maszyn pozwoli uniknąć nadmiernego ścisku kilku osób w jednym miejscu. Warto też zadbać o gumowe podłogi, które amortyzują upadek ciężarów i wygłuszają związane z tym dźwięki. Przydadzą się także stojaki na hantle, maty i pomosty ciężarowe, które ułatwią użytkowanie sprzętu.

Sprzęt znajdujący się na siłowni powinien spełniać określone normy. Oprócz tego przy zakupie sprzętu należy zwrócić uwagę, do jakiej klasy jest zaliczony. Maszyny przeznaczone do użytku wewnętrznego i komercyjnego są oznaczone klasą S (studio), co oznacza, że mogą być wykorzystywane nie tylko w siłowniach i klubach sportowych, ale i hotelach i ośrodkach rehabilitacyjnych.