Robert Lewandowski i kilka słów o nim jak stał się gwiazdą

Robert Lewandowski to obecnie jeden z najlepszych piłkarzy świata. Polak, tak jak duża część innych znanych piłkarzy — szczególnie polskich swoje początki może zaliczyć do trudnych i kłopotliwych. W tym tekście przedstawimy jego pierwsze kroki na boisku oraz historię dojścia do profesjonalnego grania w piłkę, która nie jest często poruszana, ale jest niezwykle ciekawa.

 Robert Lewandowski i kilka słów o nim jak stał się gwiazdą

 

Początki - kariera juniorska

Robert Lewandowski pierwsze kroki na murawie stawiał w Partyzancie Leszno. Nie był on jednak podstawowym piłkarzem, a jedynie uczestniczył w treningach. Następnie trafił do Varsovii i grup juniorskich. Grał w tej drużynie przez 7 lat. Był jednak niskiego wzrostu oraz wątłej postury co przeszkadzało mu awansować na wyższe poziomy. Robert interesował się także m.in. judo czy biegami przełajowymi w tamtym trudnym okresie. W 2004 roku w wieku 16 lat jego osobą zainteresowała się Legia Warszawa. Rok później trafił do Delty Warszawa, która była zapleczem stołecznego klubu i strzelił 4 bramki w 4 ligowej drużynie. Kolejny sezon w 3 ligowej rezerwie Legii nie skończył jednak dla niego podpisaniem umowy i został sprzedany do Znicza Pruszków za 5 tys. złotych. W ciągu kolejnych dwóch sezonów strzelił ponad 30 bramek i był królem strzelców trzeciej i drugiej ligi.

 

Awans do Lech Poznań i kariera na najwyższym poziomie

W 2008 roku Robert Lewandowski został sprzedany do Lecha poznań za sumę 380 tys. euro i zadebiutował w Ekstraklasie. Przez tygodnik Piłka Nożna został uznany też za odkrycie sezonu dzięki swoim dobrym występom. W 2009 roku dziennik Times umieścił również Roberta na 32 pozycji w rankingu 50 ciu najbardziej obiecujących zawodników młodego pokolenia. W sezonie 2008/2009 zdobył swoje pierwsze trofeum, jakim był Puchar Polski. W 2010 roku zdobył także z Lechem mistrzostwo polski oraz został sprzedany do Borussii Dortmund za sumę 4,5 mln euro. Dalsza część kariery, rozwijała się już dużo bardziej szczęśliwe i owocnie, a efektem tego jest obecna sytuacja Roberta, czyli wywalczenie sobie miana filaru jednego z największych klubów piłkarskich na świecie.