Jakie ćwiczenia warto wykonywać w domu bez przyrządów?

Ćwiczenia na siłowni czy aktywność fizyczna to domena wielu osób. Przeważnie jednak gdy nie mamy okazji biegać lub udać się na siłownię, nie ćwiczymy w domu. Istnieje jednak wiele ciekawych i skutecznych ćwiczeń, które sprawdzą się idealnie, jeśli nie mamy pod ręką żadnego oprzyrządowania i musimy zdać się jedynie na własne ciało. Poniżej prezentujemy jakie ćwiczenia możemy wykonywać w domu bez użycia żadnych akcesoriów.

Jakie ćwiczenia warto wykonywać w domu bez przyrządów?

 

Rozgrzewka

Pierwszym elementem każdej sesji treningowej jest rozgrzewka. Zasada ta obowiązuje również przy ćwiczeniu w domu bez sprzętu. Odpowiednie rozciągnięcie mięśni przygotuje ciało do większego wysiłku, sprawi, że będziemy ćwiczyć wydajniej oraz zminimalizujemy ryzyko kontuzji. Jako rozgrzewkę możemy wykonywać rozciąganie, skłony, przysiady i wszystkie te czynności, które wykonujemy np. przed bieganiem czy rozpoczęciem ćwiczeń na siłowni.

 

Pompki na ścianie

Pierwszym i nieco zmodyfikowanym ćwiczeniem, które możemy wykonywać domu, są pompki na ścianie. W tej wersji należy stanąć około metra od ściany oraz uginać ramiona kładąc dłonie na ścianie. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia należy mieć wyprostowaną sylwetkę oraz lekko rozstawione nogi. Pompki na ścianie pozwalają zaangażować i rozciągnąć wiele mięśni naszego ciała.

 

Unoszenie ramion z krzesłem

Kolejnym ćwiczeniem, które możemy wykonywać w domu bez przyrządów jest unoszenie krzesła oburącz. Ćwiczenie polega na chwyceniu krzesła za oparcie na wysokości miednicy oraz podnoszeniu krzesła do wyprostowania rąk. Ćwiczenie to ma na celu wzmocnienie mięśni rąk, a także pleców, brzucha i barków. Z pewnością w każdym pokoju znajduje się krzesło, które można wykorzystać do podtrzymywania formy bez wizyty na siłowni.

 

Unoszenie rąk i nóg leżąc

Ćwiczenie, które angażuje mięśnie ramion, nóg, brzucha i pleców jest unoszenie rąk i nóg leżąc. Ćwiczenie wykonuje się, gdy leżymy na podłodze na brzuchu, unosząc ręce i nogi. Ręce możemy zakładać na kark, a nogi uginamy w kolanach. Ćwiczenie to warto wykonywać jako ostatnie w serii, kiedy jesteśmy dobrze rozciągnięci i rozgrzani.