Skuteczny płyn do czyszczenia soczewek. Jakie cechy powinien posiadać?

Płyn do czyszczenia soczewek to produkt, który powinien znaleźć się w łazience każdego użytkownika szkieł kontaktowych. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór tego typu preparatów, z których każdy posiada nieco inne właściwości, cenę oraz pojemność. Na jakie czynniki zwracać uwagę, aby wybrać bezpieczny dla naszych oczu oraz skuteczny produkt do pielęgnacji soczewek?

Pojemność płynu do pielęgnacji soczewek kontaktowych

Płyny do czyszczenia i dezynfekcji soczewek kontaktowych występują w różnych pojemnościach. Dla początkujących użytkowników, którzy nie wiedzą, jak ich oczy zareagują na kontakt z wybranym produktem, poleca się zakup mniejszego opakowania płynu. Taki płyn będzie nie tylko tańszy, ale także pozwoli ocenić jego funkcjonowanie bez konieczności pozostawania na długo z produktem, który być może nie spełnia do końca naszych oczekiwań.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego zakup mniejszego opakowania płynu jest bardziej opłacalny. Jest nim stosunkowo krótki termin przydatności do użytku, który w większości przypadków wynosi ok. 3 miesiące. Kupując dużą butelkę płynu z dużą dozą prawdopodobieństwa nie uda nam się go zużyć w podanym terminie, co doprowadzi do zmarnowania reszty produktu. Dla przykładu, popularny płyn Renu MPS należy zużyć w czasie 90 dni od daty otwarcia opakowania, co przy pojemności 360 ml może być dość trudne. Osoby, które pragną wypróbować ten płyn lub poszukują małego opakowania do zabierana ze sobą na wakacje, powinny więc sięgnąć po wersję 120 ml.

Skuteczny płyn do czyszczenia soczewek. Jakie cechy powinien posiadać?

Płyny wielofunkcyjne do działań na wielu frontach

Najlepszym wyborem obecnie są tzw. płyny wielofunkcyjne, których receptury pozwalają na wielokierunkowe działania. Płyn Renu MPS dezynfekuje, odbiałcza oraz nawilża, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania soczewek pielęgnowanych takim preparatem oraz zwiększa bezpieczeństwo ich stosowania. Zaletą tego preparatu jest także możliwość wykorzystania go do nocnego przechowywania soczewek oraz czyszczenia pojemnika na soczewki kontaktowe.

Wybierając wielofunkcyjne płyny do pielęgnacji soczewek oszczędzamy cenne miejsce w naszej łazience oraz mamy tylko jeden preparat, który doskonale nadaje się do czyszczenia, przechowywania oraz nawilżania soczewek. Płyn wielofunkcyjny to także oszczędność pieniędzy, gdyż musimy zaopatrzyć się tylko w jeden produkt, który umożliwi nam kompleksową pielęgnację szkieł.

Skład ma znaczenie! Jakich składników szukać w płynie do soczewek?

Większość dostępnych w sprzedaży płynów do soczewek kontaktowych zawiera w swoim składzie takie substancje, jak surfaktanty, środki dezynfekujące oraz substancje nawilżające. Surfaktanty to nic innego, jak substancje czyszczące, które pozwalają zadbać o czystość naszych szkieł. Dzięki nim łatwo usuniemy z powierzchni soczewek osady białkowe, zanieczyszczenia oraz tłuszcz.

Środki dezynfekujące dbają natomiast o higienę soczewek usuwając z nich bakterie i drobnoustroje oraz zapobiegając ich namnażaniu się. Substancje nawilżające takie, jak np. panthenol, w które bogaty jest płyn renu mps zwiększają z kolei komfort korzystania z soczewek oraz minimalizują ryzyko podrażnień oczu.