Niezbędnik przyszłej mamy

Dowiedziałaś się właśnie, że zostaniesz mamą? Ta wspaniała myśl będzie towarzyszyć ci przez kolejne miesiące, podczas których doświadczysz niezwykłych chwil z rosnącym w łonie maleństwem. Warto zawczasu przygotować się na narodziny potomka i zakupić akcesoria niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Oto lista zawierająca najważniejsze produkty:

Ubranka dla noworodka

Niemowlę w ciągu dnia wymaga częstego przewijania, dlatego lepiej mieć zapas podstawowych ubranek, takich jak body, śpioszki, pajacyki, kaftaniki, sweterki, skarpetki oraz czapki. Odzież powinna być dostosowana do pory roku, w której urodziło się maleństwo. W pierwszych tygodniach życia dziecka niezbędną są także łapki-niedrapki, które uchronią maluszka przed zadrapaniem się paznokciami. Nie warto gromadzić sterty niemowlęcych ubranek w jednym rozmiarze, ponieważ dziecko szybko z nich wyrośnie.

Niezbędnik przyszłej mamy

Na czas snu

Świeżo upieczone mamy zgodnie twierdzą, że podczas układania niemowlęcia do snu świetnie sprawdza się rożek. Noworodki lubią zasypiać „otulone” dodatkową warstwą delikatnej tkaniny. Można więc zakupić kilkanaście sztuk pieluch bambusowych, które przydadzą się także podczas przewijania lub zabezpieczenia łóżka. Dziecko będzie potrzebować 2-3 kompletów pościeli oraz kilku sztuk prześcieradeł. Częste ulewania w pierwszych tygodniach życia wymagają równie częstej zmiany pościeli, choć niekiedy wystarczy jedynie wymienić prześcieradło.

W porze karmienia

Na czas posiłku niezbędne będą śliniaki – warto przygotować sobie kilkanaście sztuk na pierwsze miesiące życia noworodka. Do karmienia lub przepajania malucha oczywiście potrzebne są butelki dla niemowląt. Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk, ponieważ mama nie zawsze ma czas, aby umyć butelkę po pokarmie i napełnić ją wodą. Wiele mam chwali sobie smoczki uspokajające oraz poduszki do karmienia w kształcie rogala. Choć są pomocne i bardzo ułatwiają wykonywanie codziennych rytuałów, nie stanowią obowiązkowych produktów wśród akcesoriów każdej mamy. Nieco starszym, kilkumiesięcznym noworodkom przydadzą się już dobrej jakości plastikowe łyżeczki, kolorowy talerzyk i miseczka.

Czas na spacer

Jeśli warunki pogodowe są sprzyjające, niemowlę powinno codziennie spędzić co najmniej 30 minut na dworze. W wózku powinien znaleźć się wygodny rożek z płaską poduszeczką oraz dwa koce. Jeśli jest bardzo gorąco, maleństwu wystarczy pieluszka tetrowa lub bambusowa. Natomiast gdy temperatura oscyluje wokół zera stopni, ciepło zapewni dziecku zimowy kombinezon oraz śpiworek do wózka.

Kosmetyki i akcesoria

Zestaw kosmetyków do codziennej pielęgnacji delikatnej skóry dziecka powinien zawierać płyn do kąpieli dla niemowląt, krem nawilżający, krem ochronny przeciw odparzeniom, płatki kosmetyczne (do twarzy) i gaziki jałowe (do przemywania oczu). Jeśli chodzi o akcesoria, niezbędny zestaw musi składać się ze szczotki do włosów dla niemowląt, cążków do obcinania paznokci oraz termometru do pomiaru temperatury wody przed kąpielą. Większość mam kupuje też nawilżane chusteczki pielęgnacyjne, które znakomicie zdają egzamin przy codziennych czynnościach.