Wszystko na temat koronawirusa

Koronawirus od kilku tygodni stał się tematem przewodnim w mediach światowych i krajowych. To wirus, który zainaugurował w Chinach i krajach azjatyckich i powoli zaczyna rozprzestrzeniać się globalnie. Co to za wirus i w jaki sposób się roznosi?

Co to koronawirus?

Jest to wirus, należący do grupy koronawirusów. Znajdują się w niej różne wirusy, które powodują różne objawy i choroby. Niektóre z objawów są bardzo delikatne i wyglądają jak typowe przeziębienie, a niektóre mogą być bardzo groźne takie jak ciężki, ostry zespół oddechowy (SARS). Obecnie nagłaśniany w mediach koronawirus 2019-nCoV powoduje epidemię zakażeń układu oddechowego. Po raz pierwszy został on zdiagnozowany w Wuhan i to miejsce, określone zostało siedliskiem tego wirusa. Osoby zarażone tym wirusem prezentowali różne objawy, od delikatnych do średnich objawów zakażenia układu oddechowego. Między innymi objawiały się w postaci gorączki, duszności czy kaszlu. Były one widoczne pomiędzy 2, a 14 dniem od zakażenia.

Wszystko na temat koronawirusa

Droga zarażenia wirusem

Koronawirusy są wirusami, które zlokalizowane są u różnych gatunków ssaków. Zarażanie odbywa się między zwierzętami głównie. Można zarazić się od zwierzęcia, a następnie zarażać się z człowieka, na człowieka. Na początku podejrzewano, że zarażenie odbywa się przez kontakt ze zwierzęciem.

Jaka jest profilaktyka?

Nie odnotowano do tej pory w jaki sposób można zapobiec zachorowaniu na ten wirus. Jedynie co można zrobić, to unikać wszelkich kontaktów z danym wirusem. Sytuacja w kraju póki co jest opanowana, gdyż do tej pory nie zdiagnozowano żadnej osoby, zarażonej tym wirusem. Osoby, obecnie podróżujące po krajach azjatyckich powinny uciekać się od kontaktów z osobami chorymi, szczególnie na choroby układu oddechowego. Nie powinny odwiedzać takich miejsc jak rynki czy targi, gdzie znajdują się żywe lub martwe zwierzęta lub ich wydaliny czy odchody. W trakcie podróży powinni przestrzegać się w postaci zachowywania na każdym miejscu higieny rąk i żywności. Osoby, będące przed podróżą powinny skorzystać ze szczepienia przeciwko grypie co najmniej na 2 tygodnie przed wylotem.