Rankingi kredytowe – czy warto się nimi sugerować?

Niezwykle często można trafić w sieci na rankingi oferujące zestawienie najlepszych ofert kredytów hipotecznych w danym miesiącu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę dowolne hasło związane z kredytem, by zauważyć, że pierwsze kilkanaście wyników wyszukiwania to przede wszystkim porównywarka, kalkulatory i rankingi kredytowe. Czy warto sugerować się takim zestawieniem?

Działania głównie marketingowe

Nie ma się co oszukiwać – działania mające skłonić użytkownika do wizyty na określonej stronie, mają cel o typowo marketingowym charakterze. Kliknięcie w proponowany link jest w stanie wygenerować odpowiednio rentowną liczbę odsłon, na których bogaci się właściciel witryny.

Oczywiście nieprawdą jest, że widniejące na stronach rankingi kredytowe zawierają dane mijające się z rzeczywistością. Zestawienia (najczęściej miesięczne) wykonywane są na podstawie kilku określonych parametrów. Niestety ich największa wada jest taka, że nie uwzględniają preferencji kredytobiorców. Można się zatem opierać na rankingach kredytowych w sieci, lecz nie należy traktować ich absolutnie poważnie i budować na nich swojej ostatecznej decyzji.

Ranking kredytowy a rzeczywistość

Niejednokrotnie okazuje się, że po dogłębnej analizie oferty danego banku propozycja dla indywidualnego klienta nie jest już tak atrakcyjna. Po rozłożeniu każdej z ofert na czynniki pierwsze można z łatwością zauważyć, że nie ma możliwości jednoznacznie określić, która z nich będzie dla klienta najkorzystniejsza.

Rankingi kredytów hipotecznych z reguły zawierają przybliżone koszty całkowite kredytu, a jest to parametr, na który należy zwracać najmniejszą uwagę. Całkowity koszt kredytu może ulec zmianie w trakcie jego spłacania. Wystarczy, że kredytobiorca zdecyduje się nadpłacić kredyt, zmienić bank lub sprzedać nieruchomość, aby wyliczenia te uległy diametralnej zmianie.

Na co zwracać uwagę?

Chcąc sprawdzić, która z ofert kredytów stanowi teraz atrakcyjną propozycję, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zestawienie kosztów początkowych w każdym banku, wszystkie koszty okołokredytowe oraz oprocentowanie, które decyduje o wysokości miesięcznej raty. Jeśli te trzy parametry ujęto w rankingu kredytowym, warto zatrzymać się na dłużej przy każdym z nich i dokładnie przeanalizować. Dosyć istotnym czynnikiem są koszty wcześniejszej spłaty. Spora liczba kredytobiorców jest w stanie spłacić swoje zobowiązanie z wyprzedzeniem, dlatego ten punkt jest równie ważny, jak wszystkie wymienione powyżej.

Rankingi kredytowe – czy warto się nimi sugerować?

Czego nie zawiera ranking kredytowy?

W zestawieniu najlepszych ofert kredytów hipotecznych nie znajdują się indywidualne preferencje klientów. Dla jednych kluczowy może być fakt, że kredyt zostanie udzielony bez prowizji, inni wolą zapłacić mniejszą ratę, lecz muszą uiścić najpierw stosowny procent dla banku od udzielenia kredytu.

Każdy ma swoje preferencje w tak ważnej kwestii, jaką jest wieloletni kredyt hipoteczny. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem od wątpliwej jakości rankingów kredytowych jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego doradcy finansowego, który podejmie się dogłębnej analizy każdej z bankowych ofert.

Partnerem tekstu jest SprawdzonyDoradca.pl - doradca finansowy Wrocław.