Karmienie świń na poszczególnych etapach rozwoju
Pomimo powszechnego przekonania, że świnie to zwierzęta wszystkożerne, w profesjonalnych hodowlach trzody chlewnej zadawany pokarm musi dostarczać ściśle określonych składników odżywczych, aminokwasów, witamin i minerałów. Dobrze dobrana pasza to jeden z podstawowych elementów właściwego rozwoju świń na wszystkich jego etapach. Dlatego karmienie świń powinno odbywać się więc w pełni świadomie.
Prosięta po odsadzeniu
W Polsce odsadzenie prosiąt najczęściej przeprowadza się pomiędzy 4 a 8 tygodniem. Podczas gdy przy intensywnym żywieniu świń ma to miejsce już w 7 dniu życia. Z całą pewnością to stresujący dla młodych czas, który od hodowcy wymaga podjęcia odpowiedniej opieki nad prosiętami. Aby na dalszych etapach karmienie świń przebiegało bezproblemowo, żywienie prosiąt powinno zacząć się od granulowanych, lekkostrawnych pasz o wysokiej przyswajalności. Dobrze jest także już na samym początku stosować dodatki smakowo-zapachowe, by zachęcić zwierzęta do częstego pobierania pokarmu i wykształcić u nich odpowiednie nawyki.
Żywienie loch
Żywienie loch przebiegać będzie w zależności od ich stanu, a więc tego, czy znajdują się w okresie luźnym (od odstawienia do pokrycia), prośnym czy laktacyjnym. Po odsadzeniu maciory możemy podzielić na trzy grupy: normalne, tłuste oraz chude, by na tej podstawie odpowiednio zbilansować dawki pokarmowe. Zbyt tłuste lochy wykazują mniejszy apetyt podczas laktacji, co z kolei negatywnie wpływa na ich mleczność, a w dalszej kolejności na wskaźniki rozrodu. Za chude lochy natomiast mogą mieć trudności z wejściem w ruję. Właściwe karmienie świń pozwoli zatem utrzymać masę ciała loch na dobrym poziomie – redukując ją lub powodując jej przyrost.
Zapotrzebowanie pokarmowe w czasie laktacji w znacznym stopniu zależy od liczby prosiąt, a duży miot może skutkować spadkiem kondycji maciory. Dlatego i na tym etapie kluczowe jest zoptymalizowanie dawek paszy pod kątem poziomu energii, ilości białka i aminokwasów, a także zadbanie o odpowiednio duże pobieranie pokarmu.
Jak żywić knury?
Dbając o kondycję knura, dbamy o jego zdrowie i zdolność rozpłodową. Dlatego zadawany mu pokarm powinien być przede wszystkim bogaty w selen – pierwiastek mający wpływ na libido oraz ruchliwość plemników u knura. Tak jak w przypadku loch, tak i w przypadku knurów należy dostarczać dobrze dobranych dawek, by nie doprowadzić do nadmiernego otłuszczenia. Ociężałe knury są bowiem mniej chętne do pokrywania loch, mogą też wykazywać się zmniejszonym popędem.
Karmienie świń a jakość mięsa
Zoptymalizowane karmienie świń to proces wymagający, jednak przeprowadzony we właściwy sposób prowadzi do właściwego rozwoju prosiąt, loch oraz knurów, podnosząc opłacalność hodowli. Ma też bardzo duży wpływ na jakość pozyskiwanego mięsa. Stosowanie wysokojakościowych pasz, bogatych we wszystkie niezbędne składniki, dostosowanie dawek i ich właściwy dobór w zależności od etapu rozwoju, okresu życia, a nawet stanu, w jakim znajdują się świnie, to kluczowe zagadnienia, z jakimi muszą zmierzyć się hodowcy trzody chlewnej.