Kilka wskazówek dotyczących konserwacji sprężarki powietrza

Właściwa konserwacja jest bardzo ważna dla wydajnej pracy, dłuższej żywotności, a także dla zmniejszenia kosztów operacyjnych sprężarki. Nieprawidłowo serwisowany sprzęt może prowadzić do jego niewłaściwego działania oraz awarii. Dlatego właśnie należy pamiętać o regularnej i co ważne, prawidłowej konserwacji.

Instrukcja obsługi

Dokładnie przeczytaj, zrozum i przestrzegaj instrukcji obsługi sprężarki powietrza. Przechowuj instrukcję w łatwo dostępnym miejscu. Sprężarka jest ogólnie niezawodnym sprzętem i nie wymaga codziennej konserwacji. Jeśli masz z nią jednak jakiś problem, instrukcje producenta mogą być bardzo pomocne.

W instrukcji znajdziesz zalecenia, zakazy i proste wskazówki dotyczące bezpiecznego i skutecznego działania sprężarki. Nie martw się, jeśli nie masz papierowej wersji, najczęściej producenci udostępniają ją na swojej stronie internetowej. Możesz ją pobrać lub zadzwonić do działu obsługi klienta i poprosić o przesłanie jej na maila.

Pamiętaj, że sprężarka powinna być zawsze czysta i sucha. Regularnie wycieraj jej z niej kurz i pyłki. Sprawdź czy urządzenie jest odpowiednio wentylowane i chłodzone. W przeciwnym razie może się przegrzać. 

Filtr do kompresora sprężarki

Filtr wlotowy zapewnia czysty dopływ powietrza do sprężarki, a także działa jako tłumik, dlatego wymaga regularnej kontroli. Pamiętaj, że musi być czysty, aby urządzenie działało prawidłowo. Zapchany filtr może powodować niższą wydajność operacyjną i wyższe zużycie energii elektrycznej. Brudne powietrze nie tylko prowadzi do nadmiernego zużycia wewnętrznych elementów sprężarki. Może też uszkodzić układy pneumatyczne.

Prawidłowe ustawienie sprężarki i silnika jest niezwykle ważne dla płynnej pracy. Regularnie obserwuj wszelkie nietypowe dźwięki lub nadmierne wibracje. Dane dotyczące standardów znajdziesz w instrukcji.

Kilka wskazówek dotyczących konserwacji sprężarki powietrza

Dokręć wszystkie elementy złączne

Profesjonalny serwis kompresorów obejmuje też sprawdzenie wszystkich elementów złącznych. Sprężarki rotacyjne wytwarzają nieco mniejsze wibracje niż modele tłokowe. Należy regularnie je sprawdzać. Wtedy możesz wykryć czy nakrętki i śruby przypadkiem się nie poluzowały. Dokręć wszystkie elementy złączne. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wiele przemysłowych sprężarek powietrza jest chłodzonych wodą. Schłodzenie zwiększa ogólną wydajność systemu i oszczędza zużycie energii. Zapewnia dopływ czystej wody w zalecanym zakresie temperatur i ciśnień. Należy pamiętać, że zbyt zimna woda może spowodować pęknięcia na głowicy. Z kolei zbyt gorąca gorąca uniemożliwi wystarczające chłodzenie. 

Prawidłowe smarowanie jest bardzo ważne dla płynnej sprężarki powietrza. Brak smarowania prowadzi do nadmiernego zużycia. Z czasem może powodować rozpad części, dlatego zawsze używaj odpowiedniego oleju. Systematycznie sprawdzaj jego poziom oleju i uzupełniaj w razie potrzeby. Wymieniaj go w zalecanych przez producenta odstępach czasu. Pamiętaj, że regularna konserwacja sprzętu chroni przed awarią i przerwami w produkcji. Warto skorzystać z pomocy fachowca.

Artykuł powstał przy współpracy z Kompresortechnika - najlepszy serwis kompresorów.