Telefony przyszłości - czego można się spodziewać?
Jeszcze kilka lat temu nikt by się nie spodziewał, że współczesny smartfon będzie posiadał zabezpieczenia biometryczne i będzie go można odblokować krótkim spojrzeniem w oko aparatu. Te oraz inne atrakcje sąd dziś na porządku dziennym. Tymczasem wymagania konsumentów stale rosną, co pociąga za ogon również producentów nowoczesnych smartfonów. Czego można spodziewać się w najbliższej przyszłości?
Telefon o budowie modułowej
Choć dziś trudno jest w to uwierzyć, współczesna myśl technologiczna ma w zanadrzu smartfony o modułowej budowie. Owszem, wizja złożenia własnego telefonu z gotowych, wysoce zaawansowanych podzespołów brzmi jak czysta abstrakcja, ale może być rewolucyjną okazją do personalizacji urządzenia.
Każdy będzie mógł dopasować poszczególne elementy według własnych wymagań. W ten sposób będzie można zadowolić każdego konsumenta, który samodzielnie będzie dobierał elementy, które są dla niego najodpowiedniejsze. Pierwsze kroki podjęła już Motorola, a obecnie projekt kontynuowany jest przez Google.
Transparentny smartfon w dłoniach
Taki obraz pojawił się już w słynnym filmie „Raport mniejszości”. Motyw przezroczystego telefonu często wykorzystywany jest przez twórców filmów gatunku science-fiction, choć wiele wskazuje na to, że tego typu urządzenia zawitają wkrótce do codziennego życia przeciętnych użytkowników. Prototyp transparentnego smartfona pojawił się wśród propozycji jednego z tajwańskich przedsiębiorstw. Urządzenie, wyposażone w funkcję „smart glass”, czyli opcję zmiany stopnia rzeczywistości, wywarły ogromne wrażenie na obserwujących. Pomimo wszystko transparentne smartfony, póki co nie pojawiły się w sprzedaży, a główną tego przyczyną jest brak praktycznego zastosowania.
Zmienny kształt na plus dla użytkowników
O ile transparentność okazała się mało użyteczną cechą dla użytkowników smartfonów, tak możliwość zmiany kształtu urządzenia zdaje się mieć już jakiś sens. Prace nad projektami idą w najlepsze, a efektem wdrożenia tej technologii ma być zmiennokształtność urządzenia w zależności od sytuacji. Na czym miałaby polegać owa zmiana? Smartfon będzie potrafił dostosować się aktualnych warunków, zmieniając się na przykład w pada, gdy w telefonie zostanie uruchomiona aplikacja do gier. Twórcy projektu poszli jednak znacznie dalej, pracując nad możliwością przekształcenia się telefonu w piłeczkę antystresową lub nad opcją wygięcia ekranu w sposób uniemożliwiający zerkania na niego osób postronnych.
Sterowanie przy użyciu fal mózgowych
Być może niedługo zrealizuje się pomysł sterowania smartfonu za pomocą myśli. Brzmi to co prawda mocno niewiarygodnie, lecz takie działania naprawdę mają miejsce. Inicjatywę podjęła firma Samsung, która we współpracy ze specjalistami z jednego z uniwersytetów w Dallas próbuje umieścić sensory do odczytu elektroencefalografii (jest to metoda stosowana do badania bioelektrycznej czynności mózgu). Biorąc pod uwagę współczesne osiągnięcia technologiczne, można śmiało rzec, że aktualne smartfony stają się coraz bardziej smart, coraz rzadziej pełniąc funkcję tradycyjnego telefonu.
Partnerem materiału jest Kraina GSM.