Jak urządzić łóżeczko dla niemowlaka?

Aranżacja pokoiku dla wyczekiwanego maleństwa przyprawia przyszłych rodziców o dreszczyk emocji. Aby noworodek czuł się we wnętrzu komfortowo i bezpiecznie, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Pod rozwagę należy ująć w szczególności strefę snu, w której niemowlę spędzi najwięcej czasu w pierwszych miesiącach swojego życia. Jak przygotować bezpieczne łóżeczko dla maluszka?

Wybór łóżeczka

Szeroki wachlarz produktów sprawia, że rodzice mają trudności z wyborem dziecięcego łóżeczka. Tymczasem najważniejsze kryteria są raptem trzy: łóżeczko powinno być drewniane, pomalowane atestowaną farbą, a szczebelki powinny być rozstawione w bezpiecznej odległości od siebie, aby nie utknęła pomiędzy nimi maleńka główka. Kształt oraz wielkość łóżeczka to już kwestia indywidualna.

Pościel, kocyki, otulacze, rożki

Kupując maleństwu kołderkę należy wystrzegać się tej, którą wypełniono puchem. Może powodować ona silne uczulenia u tak małych dzieci. Poszewka pościelowa powinna być wykonana z naturalnych materiałów – idealnym rozwiązaniem będzie bawełna lub antyalergiczny bambus. W łóżeczku nie może zabraknąć przedmiotów, które zagwarantują dziecku spokojny sen. W tej roli znakomicie sprawdzi się mięciutki kocyk, który może służyć jako dodatkowa warstwa pościeli. Równie trafnym zakupem jest otulacz lub rożek. Maluch zasypia spokojniej ciasno otulony przyjemnym dla skóry materiałem, ponieważ przypomina mu to chwile, kiedy znajdował się u mamy w brzuszku.

Jak urządzić łóżeczko dla niemowlaka?

Dodatki do łóżeczka

W tej kategorii znajdują się funkcjonalne akcesoria, które uprzyjemniają codzienną pracę. Zalicza się do nich ochraniacz do łóżeczka, który zabezpiecza delikatne ciało maleństwa przed upadkami. Najczęściej montuje się go w okolicy, gdzie znajduje się dziecięca główka, choć są też ochraniacze, którymi można wyłożyć większą część łóżeczka. Drugim przydatnym przedmiotem jest organizer na łóżeczko. Jest on szczególnie przydatny, kiedy łóżko nie posiada pod spodem komody. Organizer pomieści niezbędne akcesoria do pielęgnacji i higieny malucha.