Koszty postępowania komorniczego – kto je pokrywa?

Postępowanie komornicze zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami. Większość osób, które stoją przed koniecznością skorzystania z pomocy komornika sądowego, jest przekonanych, że koszt jego pracy pokrywa w całości dłużnik. Nie zawsze tak jednak jest i w niektórych sytuacjach także wierzyciel również musi być przygotowany na pokrycie kosztów działalności komornika sądowego.

Koszty postępowania egzekucyjnego obciążające dłużnika

Komornik sądowy działa na wniosek wierzyciela. Aby skorzystać z jego profesjonalnego wsparcia w egzekucji należności zasądzonej przez sąd, wierzyciel musi wybrać komornika oraz skierować do niego stosowny wniosek wraz z dołączoną klauzulą wykonalności wyroku sądu. Zaangażowanie do odzyskiwania długu komornika sądowego wiąże się z pewnymi dodatkowymi kosztami. W większości będą one musiały zostać pokryte przez dłużnika, który nie chciał dobrowolnie spłacić swojego zobowiązania. Wierzyciel jednak również musi liczyć się z pewnymi wydatkami na poczet działalności komornika sądowego.

Na dłużniku ciąży większość kosztów postępowania egzekucyjnego. To bowiem on nie poddał się dobrowolnie wyrokowi sądowego oraz nie zwrócił należności wierzycielowi w określonym terminie. Wierzyciel został więc zmuszony do skorzystania ze wsparcia komornika sądowego. Na koszty obciążające dłużnika składa się opłata egzekucyjna oraz zwrot wydatków poniesionych przez komornika w celu przeprowadzenia egzekucji. Zaliczać się do nich mogą także koszty zastępstwa prawnego wierzyciela, jeśli w postępowaniu komorniczym jest on reprezentowany przez adwokata lub radcę prawnego.

Koszty postępowania komorniczego – kto je pokrywa?

Opłaty komornicze, z którymi musi liczyć się wierzyciel

W przypadku zasadnego wniosku o wszczęcie postępowania komorniczego, to dłużnik pokrywa większość związanych z nim kosztów. Wyjątkiem jest złożenie przez wierzyciela wniosku niecelowego, co może mieć miejsce np. w sytuacji, kiedy dłużnik dobrowolnie spłacił dług przed złożeniem wniosku. W takiej sytuacji czynności podjęte przez komornika obciążają wierzyciela. Wierzyciel musi być także przygotowany na wpłacenie komornikowi zaliczki na wydatki, które powstaną w toku postepowania oraz opłaty do wniosku o przeszukiwanie majątku dłużnika.

Innym, istotnym kosztem obciążającym wierzyciela jest wybór przez niego komornika sądowego spoza rewiru. Komornicy sądowi najczęściej zajmują się sprawami należącymi do właściwości sądu rejonowego, przez który wydany został wyrok. Dla przykładu, do egzekucji z majątku dłużnika zamieszkałego lub prowadzącego działalność gospodarczą na terenie właściwości Sądu Rejonowego dla Warszawy-Pragi Północ, właściwy będzie komornik Warszawa Praga Północ. Jeśli jednak wierzyciel zdecyduje się wybrać komornika spoza rewiru, to jego będą obciążały dodatkowe wydatki związane z egzekucją, w tym dieta komornika, koszty przejazdu, zakwaterowania itp.

Istotną informacją dla wierzycieli jest także fakt, że w przypadku braku skuteczności postępowania egzekucyjnego w całości lub części, wydatki poniesione przez komornika, które nie zostały pokryte z wyegzekwowanej części świadczenia również leżą po stronie wierzyciela. Wszystkie te okoliczności warto mieć na uwadze decydując się na skorzytsanie z profesjonalnego wsparcia komornika sądowego.

Artykuł został napisany w ramach współpracy z: komornik warszawa praga północ - Komornik Sądowy Paweł Zając.