Szatki i świece do chrztu - obowiązek rodziców chrzestnych

Wybór rodziców chrzestnych to poważne wyzwanie, powinny to być osoby wierzące i praktykujące, znające filary wiary katolickiej. Tylko wówczas będą mogli stanowić wsparcie dla dziecka i jego rodziców, pomagać w dokonywaniu wyborów. Chrzestni mają określone role podczas ceremonii chrztu świętego, muszą się do tego odpowiednio przygotować. Poza wymiarem duchowym – przystąpieniem do spowiedzi – zaopatrzyć się w białą szatkę i świecę. Pierwszy przedmiot oznacza wejście dziecka w nowy etap życia, a drugi jest symbolicznym światłem, które ma towarzyszyć w podążaniu drogą chrześcijańską.

Szatki i świece do chrztu - obowiązek rodziców chrzestnych

Jak wybrać szatkę i świecę do chrztu?

Zarówno szatkę, jak i świecę do chrztu warto wybrać w jednym sklepie, aby stanowiły pasujący do siebie zestaw. Dlatego rodzice chrzestni powinni się skonsultować i podjąć taką decyzję wspólnie, oczywiście po uprzedniej konsultacji z rodzicami dziecka. W jednym i drugim przypadku wybór jest naprawdę szeroki, o ile kolor jest raczej biały, tak ozdobniki powinny do siebie pasować. Jeżeli chrzest przyjmuje dziewczynka wszelkie ozdoby mają zazwyczaj kolor różowy, najlepiej w odcieniu pastelowym. Na szatce jest to na przykład kolor haftu, kokardki, czy krzyżyka, a na świecy wstążka, okapnik. Bardzo popularne są personalizowane szatka i świeca do chrztu, takie pamiątki są naprawdę wyjątkowe i często wybierane przez chrzestnych. Symbole te powinny towarzyszyć całe życie dziecka, a co najmniej do dnia przyjęcia I Komunii Świętej. Dodatkowo starannie wykonane produkty idealnie prezentują się na zdjęciach z uroczystości i etapu przygotowań w domu. Szatka i świeca do chrztu pełnią zatem funkcje duchowne i estetyczne.

Czym kierować się przy zakupie szatki i świecy?

Szatka i świeca do chrztu mają ogromne znaczenie dla dziecka przyjmującego pierwszy sakrament w życiu. Każdy element symbolizuje coś innego, szatka powinna być w kolorze białym, ponieważ oznacza niewinność i czystość. W kwestii dodatków panuje właściwie pełna dowolność, chociaż najczęściej stawia się na delikatne koronki, tasiemki. Ich barwy są często uzależnione od płci, dla dziewczynek dedykuje się róż, dla chłopców błękit/niebieski. Zgodnie z tradycją za zakup szatki odpowiedzialna jest matka chrzestna, o świecę natomiast ma zadbać ojciec chrzestny. Jednak czasami łączą oni swoje siły i zamawiają zestaw zachowany w tej samej stylistyce. Zwiększa się zapotrzebowanie na personalizowane produkty, czyli wyhaftowanie imienia/imion i daty chrztu świętego. Taki akcent nie tylko uatrakcyjnia szatkę i świecę do chrztu, ale stanowi również pamiątkę na całe lata. Nie poleca się natomiast zbyt dużej ilości tekstu, na przykład wierszyków, czy innych sentencji. Można postawić na subtelny rysunek, ale uważać na to, aby nie zajmował on  zbyt dużo miejsca. Ważną kwestią jest oczywiście materiał, z którego wykonana jest szatka. Powinno rozważyć się bawełnę, która zawsze prezentuje się elegancko, stylowo i subtelnie. Dodatki do świecy natomiast zazwyczaj są uszyte z satynowych wstążeczek, ewentualnie delikatnych koronek.