Etapy produkcji papieru

Produkcję papieru zapoczątkowano w Chinach, uznawany był za najważniejszy nośnik informacji. Do wytwarzania wykorzystywano wówczas jedwab i len – był więc bardzo cennym wyrobem.

Współczesna produkcja papieru

Pierwszym etapem jest dokładne rozdrobnienie i usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z przygotowanych włókien. Włókna celulozowe pozyskuje się wiór i trocin pojawiających się podczas obróbki drewna w tartakach. W kolejnych krokach materiał włóknisty jest miażdżony, tworzy się z niego tak zwaną pulpę, z której powstaje właśnie papier. Do powstania pulpy stosowane są różne metody – mechaniczne lub chemiczne. W każdym etapie produkcji papieru koniecznym jest stosowanie właściwych preparatów, których zadaniem jest odpienianie. Jeżeli podejmie się skuteczne działania mające na celu zapobieganie tworzenia się piany i ewentualne jej usunięcie – cały proces produkcyjny przebiega znacznie szybciej.

Etapy produkcji papieru

W jaki sposób roztwarza się włókna?

Do tego celu stosuje się najlepszej jakości reagenty chemiczne, odpowiedzialne za zmiękczanie ligniny w wyniku dostarczania ciepła. Po rozpuszczeniu na skutek działania środków chemicznych, poszczególne włókna rozdzielają się. W zakres roztwarzania chemicznego wchodzą dwa procesy, które stosuje się wymiennie: siarczanowy i siarczynowy. Pierwszy z nich jest zdecydowanie częściej stosowany. Wynika to z o wiele wyższej wytrzymałości na ewentualne uszkodzenia włókien celulozowych. Możliwe jest również odzyskanie w tej drodze zastosowanych naturalnych surowców, co wpływa na działania wspomagające ochronę środowiska. W procesie siarczynowym wykorzystuje się natomiast roztwór ditlenku siarki wspomagany zasadami, na przykład wapniowymi. Po zabiegach roztwarzania, następuje flotowanie i bielenie – po tych wszystkich zabiegach powstała masa celulozowa jest przetwarzana w papierniczą. Oczywiście konieczne jest dodawanie do niej ulepszaczy, które wpływają na ostateczną jakość. Są to różnego rodzaju żywice, woski, barwniki, wypełniacze, czy środki czyszczące i emulgatory.