Przyczyny opóźnień lotów

Z jakich przyczyn lot może się opóźnić?

Opóźniony lot to frustracja zarówno dla pasażerów wszystkich linii lotniczych, jak i całej załogi, która musi odpowiadać na pytania zdenerwowanych podróżujących. Nie każdy jest w stanie zrozumieć, dlaczego samolot nie startuje, mimo że pozornie wszystko jest odpowiednio przygotowane do startu. Opóźniony lot może być spowodowany wieloma niezależnymi od człowieka czynnikami, wśród których najczęściej znajdują się warunki atmosferyczne oraz usterki techniczne. Pasażerowie niestety rzadko zdają sobie sprawę, że opóźniony lot wynika z konieczności uzyskania wielu pozwoleń, potwierdzeń i wyliczeń. Wśród wielu danych konieczne jest przeliczenie zużycia paliwa, a ta wartość ulega zmianie w zależności od ilości pasażerów i bagażu, który znajduje się na pokładzie samolotu. Najwięcej czasu wymagają właśnie wyliczania masy samolotu, co pozwala na określenie ilości niezbędnego paliwa oraz prędkości, jaka musi być rozwinięta podczas startu. Wystarczy więc, że dojdzie do sytuacji w której nie pojawi się jakaś część pasażerów i już konieczne będzie przeprowadzenie nowych wyliczeń, co zajmuje niemało czasu, ponieważ ilość paliwa musi być odpowiednia.

 

Wpływ względów bezpieczeństwa na opóźniony lot

Opóźniony lot najczęściej jest związany z szeregiem zasad bezpieczeństwa, które muszą być bezwzglęnie przestrzegane. Czasami niezbędne jest dolanie paliwa, a przy tym należy mieć jeszcze na względzie, że sposoby napełniania zbiorników są różne i uzależnione są od konkretnego lotniska oraz linii lotniczych. Pasażerowie mogą samodzielnie rozpoznać, czy przyczyną opóźnionego lotu jest tankowanie paliwa, ponieważ wskazuje na to wyłączony znak zapięcia pasów. Określony czas zajmuje także proces uzbrojenia drzwi, gdyż składają się na to uprzednie czynności w postaci zakończenia tankowania oraz schowania schodów. Załoga jest również zobowiązana do każdorazowego powtarzania wszystkich zasad bezpieczeństwa, mimo że niewiele się w tej kwestii zmienia na przestrzeni lat. Wśród najważniejszych i jednocześnie niezbędnych informacji znajduje się wskazanie drogi do najbliższych wyjść i instrukcja zakładania masek tlenowych. Wydawać by się mogło, że schemat jest już doskonale znany, jednak nie jest możliwe wystartowanie samolotu, zanim wszystkie informacje nie zostaną skrupulatnie przekazane.

Przyczyny opóźnień lotów

Opóźnienie lotu z winy pasażera

Dość częstą sytuacją, z którą spotyka się załoga samolotów jest opóźnienie lotu przez jednego lub kilku pasażerów. Najczęstszą przyczyną takich sytuacji jest przeoczenie odprawy lub momentu otwarcia bramek i przebywanie w tym czasie w strefie oczekiwania. Pasażer, który przeszedł już odprawę, lecz nie pojawił się na pokładzie samolotu, jest natychmiast poszukiwany przez załogę maszyny. Przyczyną jest nie tylko troska o klienta i jego zadowolenie, lecz przede wszystkim względy logistyczne, ponieważ konieczne jest wówczas odnalezienie nadanego przez pasażera bagażu. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest wypakowanie całego luku bagażowego, by odnaleźć wszystkie rzeczy, zajmuje to znacznie więcej czasu, niż poszukiwanie spóźnionego pasażera. Opóźnienie lotu z takiej przyczyny powoduje większe zdenerwowanie pasażerów, którym udało się wejść na pokład we właściwym czasie. Często swoją złość i frustrację przelewają na załogę samolotu, która tak naprawdę musi trzymać się ustanowionych zasad i nic nie mogą w tej sprawie zrobić. Zgodnie z powyższym należy mieć na uwadze, że przyczyny opóźnionego lotu są najczęściej uzasadnione względami bezpieczeństwa.