Z czego można wykonać inhalacje?

Inhalacje przy użyciu specjalnego urządzenia, jakim jest inhalator zwany przez wielu nebulizatorem to niezwykle popularna i skuteczna metoda leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Wiele osób chętnie korzysta z tej formy leczenia, ponieważ inhalacja przy wykorzystaniu nebulizatora jest bardzo prosta w wykonaniu. Warto jednak pamiętać, że nie każdy lek nadaje się do inhalacji nebulizatorem. Z czego więc można robić taką inhalacje? Oto kilka najczęściej stosowanych substancji.

Sól fizjologiczna

Sól fizjologiczna, czyli 0,9% roztwór chlorku sodu to substancja chętnie wybierana do robienia inhalacji. Jest to bezpieczna metoda, która może być stosowana nawet w przypadku niemowląt. Inhalacje sola fizjologiczną doskonale nawilżają i oczyszczają drogi oddechowe. Takie inhalacje mogą być wykonywane nawet w celach profilaktycznych, aby odpowiednio nawilżyć drogi oddechowe.

Roztwory hipertoniczne

Roztwory hipertoniczne to roztwory, które charakteryzują się o wiele wyższym stężeniem chlorku sodu niż sól fizjologiczna. Najczęściej jest to 3 lub 6 procent. Stosuje się je głównie po to, aby upłynnić zalegającą wydzielinę i pobudzić jej wydzielanie. Inhalacji z tego typu roztworu nie należy stosować bezpośrednio prze snem gdyż działają obkurczająco i mogą powodować kaszel, dlatego też należy zastosować je, co najmniej 3 godziny przed spaniem.

Z czego można wykonać inhalacje?

Roztwory z kwasem hialuronowym

Inhalacje z roztworu z dodatkiem kwasu hialuronowego są w stanie jeszcze lepiej nawilżyć błony śluzowe niż tradycyjne inhalacje z soli fizjologicznej, ponieważ doskonale nawilżają błonę śluzową. Są zalecane zwłaszcza w przypadku suchego kaszlu.

Leki

Inhalacje lekami wykonuje się wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Lekarz może zlecić inhalacje z wykorzystaniem miedzy innymi: leków wykrztuśnych, leków rozszerzających oskrzela, leków przeciwzapalnych lub sterydów. Alergicy i osoby mające skłonność do astmy często korzystają z inhalacji z leków rozkurczających oskrzela natomiast sterydy najczęściej przepisywane są w przypadku zatok lub zapalenia oskrzeli.