Co warto wiedzieć na temat raka macicy?
Wirus brodawczaka ludzkiego (wirus HPV) to wirus, który jest odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy. Rak macicy to nowotwór złośliwy, którego obawia się wiele kobiet na całym świecie. Co zatem warto wiedzieć na temat tej choroby? Jak ją rozpoznać? Na czym polega jej leczenie?
Rak szyjki macicy – podstawowe informacje
Jeżeli chodzi o raka szyjki macicy to należy podkreślić, że jeżeli nowotwór ten zostanie wykryty w przedinwazyjnym stadium „zero” to jest on całkowicie wyleczalny. Dlatego też w przypadku tej choroby tak niezwykle ważne są badania profilaktyczne, mowa tu przede wszystkim o badaniu cytologicznym. Wyróżniamy różne stopnie zaawansowania raka macicy. Metody leczenia oraz rokowania pacjentki zależą od tego, w jakim stadium rozwoju nowotwór szyjki macicy zostanie wykryty. Choć najważniejszym czynnikiem chorobotwórczym tego nowotworu jest długotrwałe zakażenie HPV to warto wiedzieć, jakie jeszcze inne czynniki mogą mieć wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na tę chorobę. Zaliczamy do nich miedzy innymi: wczesne rozpoczęcie współżycia, długotrwałe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, niedochowywanie wierności przez partnera seksualnego czy też palenie papierosów. Rak szyjki macicy, podobnie jak wiele innych nowotworów, na początku swojego rozwoju nie daje żadnych objawów. Czasami zdarza się też tak, że jego objawy w pierwsze fazie rozwoju są dość niespecyficzne (takie, jakie przy innych dolegliwościach okolic intymnych). Należą do nich miedzy innym: krwawienia miedzymiesiączkowe czy też upławy o nieprzyjemnym zapachu. Kobieta powinna zgłosić się do ginekologa także wtedy, kiedy ma problem z nieregularnymi miesiączkami.
Rozpoznanie i przebieg leczenia raka szyjki macicy
Lekarzem, do którego powinna zgłosić się kobieta w celu postawienia diagnozy i wyboru metod leczenia raka macicy jest ginekolog – onkolog. Określenie rodzaju nowotworu możliwe jest dzięki pobraniu do badania wycinka z podejrzanej tkanki. W przypadku rozpoznania raka macicy ginekolog – onkolog przeprowadza badanie ginekologiczne we wziernikach. Takie badanie przeprowadza się przez pochwę i odbyt. Dzięki niemu lekarz jest w stanie określić stopień zaawansowania guza. Żeby wykluczyć przerzuty do innych narządów wykonuje się tomografię komputerową jamy brzusznej czy też badanie rentgenowskie płuc. Niezbędnym badaniem w takiej sytuacji jest również morfologia. Jeżeli średnica nowotworu nie przekracza 4 cm to najlepsze rezultaty można uzyskać poprzez operację. W przypadku dysplazji lub nowotworu in situ (raka nienaciekającego) możliwe jest zastosowanie metod oszczędzających narząd rodny. Mowa tu między innymi o takich metodach jak: wypalanie tkanki za pomocą elektrokoagulacji czy niszczenia tkanki za pomocą wymrażania. W bardzo zaawansowanych stopniach raka szyjki macicy konieczne jest wprowadzenie leczenia skojarzonego, które polega na połączeniu zabiegu operacyjnego i radioterapii i radioterapii z chemioterapią.
Więcej informacji pod adresem https://onkolmed.pl/rak-szyjki-macicy-da-sie-wyleczyc - rak macicy.