Jak ocieplić dom i ile to kosztuje?

Ocieplenie domu jest bardzo istotną kwestią. Brak odpowiedniej termoizolacji sprawi, że w budynku bardzo trudno będzie osiągnąć pożądaną, komfortową temperaturę, na czym z pewnością ucierpi domowy budżet. Prawidłowe ocieplenie domu jest niezbędne, aby uniknąć wysokich rachunków za prąd, lecz działania należy podjąć jeszcze na etapie jego budowy. Jakich materiałów użyć, aby zagwarantować sobie praktyczną termoizolację?

Sposoby ocieplania budynku

Ocieplenie domu to niemały wydatek, lecz inwestycja w ciągu kilku lat zacznie się zwracać w postaci niższych kosztów grzewczych każdego miesiąca. W kwestii formalnej warto wspomnieć, że czynności ocieplenia domu nie trzeba zgłaszać w starostwie, jeśli wysokość budynku nie przekracza 12 metrów.

Dom można ocieplić na dwa sposoby. Metoda lekka mokra polega na przyklejeniu do muru warstwy izolacji termicznej i pokryciu jej tynkiem cienkowarstwowym. Jest to jeden z popularniejszych sposobów na ocieplenie budynku, jednak należy liczyć się z tym, że prace nie mogą być wykonywane podczas opadów, silnego wiatru, czy w czasie dużego nasłonecznienia.

Nieco mniej popularny sposób to metoda lekka sucha, w której podczas prac budowlanych używa się plastikowych kołków, zszywek, gwoździ oraz śrub. Ocieplanie domu tą metodą nie wymaga użycia zaprawy klejącej, i można stosować ją w każdych warunkach atmosferycznych. Z uwagi na łatwość ocieplenia domu tą metodą, czynności można podjąć samodzielnie, znacznie zmniejszając jego koszty.

Przed przystąpieniem do prac warto zgłębić podstawową wiedzę, by wszystko wykonać jak należy. O tym, jak obliczyć przenikalność ścian, można dowiedzieć się z artykułu na stronie elewacyjni.pl, gdzie poruszane są ciekawe kwestie związane z ociepleniem domu.

Jak ocieplić dom i ile to kosztuje?

Czym najlepiej ocieplić dom?

Do najczęściej używanych materiałów w Polsce zalicza się styropian oraz wełnę mineralną. Nieco mniej popularne to piana poliuretanowa czy płyty z aerożelu. Ostateczny wybór materiału wpływa na koszty oraz trwałość zastosowanego rozwiązania. Ocieplenie wykonane ze styropianu lub wełny mineralnej jest w stanie efektywnie ocieplać dom przez kolejne 20 lub 25 lat. Materiały te są stosunkowo niedrogie i charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi. Dodatkowo można zaoszczędzić pieniądze, decydując się na samodzielny montaż.

Ile to kosztuje?

Ceny materiałów oraz ich montażu kształtują się bardzo różnorodnie, w zależności od regionu. Warto wiedzieć, że montaż płyt styropianowych uznawany jest za tańszy, ponieważ ocieplenie nimi domu jest mniej czasochłonne. Płyty styropianowe przykleja się do ściany używając kleju oraz kołków, po czym całą powierzchnię pokrywa się siatką z zaprawą klejową.

Montaż wełny mineralnej jest droższy, ponieważ prace wymagają precyzji i należy wykonywać je z dużą dozą ostrożności. Podczas ocieplania domu wełną należy zastosować drewniane ruszty, dzięki którym wełna będzie stabilnie trzymać się w ścianach. Średnio ujmując, ocieplenie 150 m2 domu styropianem może kosztować od 17 do 20 tys. złotych, natomiast ocieplenie tej samej powierzchni wełną to wydatek rzędu 22-25 tys. złotych.