Konieczność obserwacji znamion

Występowanie znamion barwnikowych to normalna sytuacja, która właściwie nie powinna wzbudzać niepokoju. Znaczna większość nie jest zmianą chorobową wymagającą szczególnej obserwacji, czy leczenia. Są jednak przypadki, w których doprowadzają one do powstawania niebezpiecznych dla zdrowia i życia czerniaków. To właśnie z tego względu konieczne jest posiadanie wiedzy, jakie sytuacje powinny być alarmujące i świadczyć o zbliżających się problemach.

Konieczność obserwacji znamion

Znamiona, a zdiagnozowanie czerniaka

Wśród czynników ryzyka zachorowania na czerniaka, czy inne choroby skóry znajduje się nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób o jasnej karnacji, u których niebezpieczeństwo poparzenia słonecznego znacznie wzrasta. Znamiona pojawiają się właściwie u każdego, ich ilość może się jednak zwiększać ze względu na immunosupresję, okres ciąży, czy wspomnianej wcześniej nadmiernej ekspozycji słonecznej. Jednym z niepokojących objawów powinny być zmieniające się kształty znamion, zwłaszcza te powstające w szybkim tempie. Nieregularne kształty, ciemne zabarwienie i różniące się pod tym względem są wskazaniami do konsultacji ze specjalistą.

Profilaktyka czerniaka

Czerniaki mają pewne cechy, dzięki którym łatwo je odróżnić od innych schorzeń, w tym celu powstała nawet dedykowana skala – ABCDE. Pomimo faktu, że powstała dawno temu, ani na chwilę nie przestała być aktualna. Pod literką A kryje się wskazana wcześniej asymetria, ponieważ najczęściej łagodne zmiany skórne mają regularny kształt – okrągły lub owalny. Litera B oznacza kwestię brzegów, niepokój wzbudzają zatarte granice zdrowej skóry, nierówności na brzegach, ewentualne ich postrzępienie. Ostatnie trzy litery oznaczają odpowiednio: C – czerwony, czarny lub niejednolity kolor, D – duży rozmiar i E – ewolucję, czyli widoczne gołym okiem zmiany w wyglądzie znamienia. Wszystkie powyższe objawy powinny być poddane kontroli ze strony lekarza, który oceni je za pomocą specjalistycznego sprzętu. W ostateczności może pojawić się konieczność chirurgicznego usunięcia niebezpiecznych znamion.