Jak inwestować w nieruchomości komercyjne?

Nieruchomości komercyjne obejmują zwykle budynki przemysłowe, biurowe, magazynowe, wielofunkcyjne, powierzchnie handlowe, centra medyczne, hotele i apartamenty. Warto pomyśleć o inwestycjach w nieruchomości. W przeciwieństwie do akcji, często zapewniają stabilne przepływy pieniężne w postaci dochodu z wynajmu. Wiążą się jednak z większą odpowiedzialności. Zanim jednak kupisz jakąś nieruchomość, zastanów się, czy pasuje do Twojej strategii inwestycyjnej.

Określ swoje motywacje

Zastanów się, dlaczego w ogóle chcesz zainwestować w nieruchomości i najpierw spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie „dlaczego”, zanim wyłożysz pieniądze. Określ, co chcesz osiągnąć, a następnie wyszukaj nieruchomość, która pomoże Ci zrealizować ten cel. 

Jak inwestować w nieruchomości komercyjne?

Sprawdź rodzaje nieruchomości

Nieruchomości komercyjne mają wiele różnych aktywów. Podaż, popyt, wydajność i ogólna rentowność każdego sektora znacznie się od siebie różnią. Zanim zaczniesz inwestować, sprawdź wydajność każdej klasy aktywów w obecnej gospodarce. Określ, czy inwestycja w danym sektorze będzie opłacalna, a następnie wybierz, który typ nieruchomości najbardziej Cię interesuje.

Pamiętaj, że każdy rynek jest inny. Konkretny region ma unikalną podaż i popyt. Niektóre typy nieruchomości mogą sobie świetnie radzić na poziomie makro, ale w Twoim mieście występuje nadpodaż. Oczywiście, możesz mieć też do czynienia z odwrotną sytuacją. Często inwestorzy nie przeprowadzają dogłębnych badań rynku, dlatego nie wiedzą, jakie jest potencjalne ryzyko nasycenia. 

Poznaj cykle rynkowe

Nic nie trwa wiecznie, a kondycja gospodarki, stopa bezrobocia i PKB mają bezpośredni wpływ na rentowność nieruchomości komercyjnych. Sprawdź, jak działają cykle rynkowe i dostosuj do nich swoje decyzje biznesowe. Znajomość konkretnych wskaźników również pomoże Ci ustalić, jakie masz obecnie możliwości, dzięki czemu podejmiesz bardziej świadome decyzje inwestycyjne.

Jak inwestować w nieruchomości komercyjne?

Współpracuj z profesjonalistami!

Pamiętaj, by dokładnie przeanalizować swoje możliwości. Przeglądnij raporty finansowe, dokumenty, deklaracje podatkowe, zestawienia zysków i strat poprzedniego właściciela nieruchomości. Przeprowadź ankiety, inspekcję budynku, studium wykonalności i inne niezbędne badania. W ten sposób unikniesz bardzo kosztownych błędów. Jeśli dopiero zaczynasz działać, poszukaj profesjonalnej agencji zajmującej się sprzedażą i zakupem lokali usługowych. Dzięki rzetelnym i odpowiedzialnym działaniom pomoże Ci znaleźć odpowiednią nieruchomość. 

Zwróć uwagę na jej doświadczenie, znajomość rynku i podejście do klienta. Taka agencja pośredniczy w obrocie nieruchomościami oraz doradzi w zakresie inwestycji. Przeprowadzi również badania rynku. Poszukaj agencji, która wesprze Cię na każdym etapie i sprawdź, jakich klientów najczęściej obsługuje. 

Porozmawiaj z innymi osobami, które kiedyś już zainwestowały lub poproś o polecenia. Spójrz na poprzednie oferty agencji i rzeczywiste zwroty z zamkniętych inwestycji. Zapytaj, jak wygląda ich proces należytej staranności. Zobacz, jak sprawdzają każdą okazję inwestycyjną. 

Partnerem materiału jest firma LOCO Commercial - nieruchomości komercyjne na sprzedaż Warszawa