Niezbędnik florysty – poznaj najpopularniejsze dodatki florystyczne!

Florystyka jest fascynującą i niezwykle kreatywną dziedziną, której nieograniczone możliwości zapewnia szeroki wybór dodatków i artykułów florystycznych. Umożliwiają one wykonywanie oryginalnych dekoracji kwiatowych na każdą okazję oraz tworzenie własnych, unikalnych kompozycji florystycznych. Każda osoba, która planuje samodzielne wykonywanie ozdób na bazie kwiatów powinna zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria. Jakie – o tym powiemy w tym artykule!

Gąbka i klej florystyczny

Akcesoria niezbędne do wykonywania kompozycji kwiatowych znajdziemy w asortymencie specjalistycznych sklepów, do których należy m. in. hurtownia dodatków florystycznych. Jednym z najczęściej nabywanych produktów z jej oferty są gąbki florystyczne. Najczęściej występują one w kolorze zielonym, co pozwala na ich dyskretne umieszczenie w kompozycji kwiatowej złożonej z żywych, ciętych roślin. Nasączona wodą lub specjalnym preparatem z substancjami odżywczymi gąbka pozwala na zachowanie trwałości i świeżości kompozycji kwiatowej przez dłuższy czas.

Hurtownia dodatków florystycznych oferuje także specjalistyczne kleje przeznaczone do łączenia elementów kompozycji w jedną, trwałą całość. Kleje florystyczne dzielą się na produkty przeznaczone do klejenia na zimno oraz na gorąco i są wykorzystywane do tworzenia bardziej skomplikowanych kompozycji kwiatowych, dekoracji, girland, wieńców, stroików i wielu innych. Klej pomaga ponadto w dołączeniu do kompozycji dodatkowych elementów z metalu, drewna, tworzyw sztucznych oraz tkanin.

Niezbędnik florysty – poznaj najpopularniejsze dodatki florystyczne!

Drut florystyczny, rafia włoska i inne przydatne dodatki

Innym, powszechnie wykorzystywanym we florystyce akcesorium jest drut. Najczęściej występuje w kolorze zielonym, co pozwala na jego dyskretne wykorzystanie przy tworzeniu kompozycji kwiatowych. Hurtownia dodatków florystycznych oferuje druciki o zróżnicowanej grubości i kolorystyce, co pozwala na zakup akcesoriów dopasowanych do wymogów konkretnej kompozycji. Drut florystyczny świetnie sprawdza się do łączenia i wzmacniania dekoracji zarówno ze sztucznych, jak i żywych kwiatów. Jest także stosowany do nadawania pożądanego kształtu roślinom.

Kolejnym, doskonale znanym każdej osobie zajmującej się florystyką dodatkiem jest rafia włoska. Jest to naturalny produkt poddawany procesowi barwienia na różne kolory. Rafia jest wykorzystywana do łączenia elementów kompozycji, a jej walory ozdobne pozwalają na uzyskanie atrakcyjnego wykończenia każdej gotowej kompozycji kwiatowej. Jej zaletą jest duża wytrzymałość, co pozytywnie wpływa na trwałość dekoracji oraz szeroki wybór dostępnych kolorów.

Inne, popularne wśród florystów dodatki to także ozdobne wstążki, których szeroki wybór oferuje praktycznie każda, dobrze zaopatrzona hurtownia dodatków florystycznych. Wstążki dekoracyjne doskonale nadają się do wykończenia gotowych kompozycji kwiatowych oraz nadania im dodatkowych walorów ozdobnych. Floryści często sięgają także po fizelinę, czyli trwałą i łatwą w obróbce włókninę, która jest wykorzystywana do wykończenia gotowych kompozycji. Fizelina doskonale sprawdza się jako dodatek do bukietów, stroików oraz wielu innych kompozycji złożonych zarówno z żywych, jak i sztucznych kwiatów.