Ćwiczenia z gumą - jak to robić?

Pewnie nie raz będąc w parku, gdzie jest dostęp do siłowni plenerowej, widziałeś osobę montującą na drążku gumę do ćwiczeń. Taka forma aktywności sprawi, że nasze mięśnie się wzmocnią, a trening będzie ciekawszy i intensywniejszy.

 

Jakie ćwiczenia wykonywać z gumą?

 

Gumę do ćwiczeń możemy wykorzystać praktycznie w każdym miejscu. Jeśli nie masz możliwości ćwiczyć w plenerze, to mamy dla ciebie ćwiczenie, które z powodzeniem możesz wykonywać w domu. Jest to nic innego jak proste podciąganie na drążku z zaczepioną gumą o ugiętą w kolanie nogę. Ilość powtórzeń zależna jest od twoich fizycznym możliwości. Następnie takie samo ćwiczenie wykonujemy z wyprostowaną nogą. Pamiętajmy, by przy tym ćwiczeniu odpowiednio zamontować gumę, czyli zawijamy gumę wokół drążka i przeplatamy przez powstałą pętelkę. Ćwiczenia z gumami oporowymi wspomaga nasze ćwiczenia. Dzięki nim ćwiczenie łatwo można wykonać na początkowym jego etapie. Im bliżej jesteś drążka, tym trudniej się do niego przybliżyć.

Ćwiczenia z gumą - jak to robić?

Czy warto podciągać się z pomocą gumy?Zdania co do tego są podzielone. Guma daje nieliniowe odciążenie, czyli w początkowej fazie wykonywania ćwiczenia daje ulgę, natomiast w końcowej fazie ćwiczenia daje opór. Może to powodować nierównomierny rozwój mięśni. Jednak większość osób uważa, że zmienne obciążenie powoduje nowe bodźce do rozwoju, gdyż mięśnie nie są przygotowane na nowy rodzaj treningu.

 

Zasady prawidłowego treningu

 

Twoje ciało powinno być maksymalnie napięte. Ręce muszą być wyprostowane w łokciach, ale tak by nie obciążać stawów. Podciągając się, pracuj głównie mięśniem szerokim grzbietu, a nie tylko barkami i bicepsami. Podczas treningu pamiętaj, by szyja była wyprostowana. Ćwiczenie uznaje się za zaliczone jeśli broda jest nad drążkiem. Co ważne podczas podciągania pilnuj, by guma nie powodowała wyrzutu twojego ciała w górę. Ruch powinien był jednostajny i płynny. Jak widzimy, ćwiczenia z użyciem gumy oporowej nie są trudne, a mogą dać świetne efekty widoczne na naszej sylwetce. Pamiętaj jednak by robić je prawidłowo.