Jakie hantle wybrać?
Zakup hantli to dobry pomysł, zwłaszcza gdy chce się regularnie ćwiczyć w domu. Zakup własnego sprzętu, gdy chodzi się na siłownię też nie jest złym pomysłem, zwłaszcza gdy ta najbliżej nie jest dostatecznie wyposażona. Zatem, jakie hantle wybrać?
Hantle – jakie wybrać?
Na rynku w sklepach sportowych, i nie tylko w nich, można znaleźć szeroką ofertę hantli od tych małych wykonanych z plastiku po metalowe czy takie z wymiennym obciążeniem. To, na które się warto zdecydować, zleży od wielu aspektów. Przede wszystkim warto zastanowić się ile możemy obecnie wydać na hantle. Bardzo często to właśnie cena determinuje zakup. Zwykle te wykonane z tworzyw sztucznych będą tańsze niż te metalowe.
Kolejnym aspektem podczas zakupu hantli jest ich ciężar, który trzeba wybrać rozważnie i dopasować do swoich potrzeb. Na początek, gdy zaczyna się dopiero ćwiczyć, nie warto kupować tych dużych i ciężkich i lepie wybrać te małe i lekkie. Wówczas warto zakupić od razu kilka rodzajów różniących się waga nieznacznie zaczynając o dwóch po 0,5 kg, po 2 kg. To idealne rozwiązanie dla poczatkujących.
Dla osób, które ćwiczą od dłuższego czasu najlepszym wyjściem mogą się okazać hantle ze zmiennym obciążeniem. To pozwoli dostosować ich wagę wraz z postępami bez konieczności częstego wymieniania hantli. Wystarczy tylko znaleźć takie, które mają szeroki zakres dodatkowych obciążeń i wybrać ich odpowiednia wagę oraz ilość.
Materiał hantli – co warto wiedzieć
Decydując się zakup ciężkich hantli pojawia się często wybór miedzy tymi bitumicznymi, żeliwnymi i kompozytowymi. Każde z nich mają swoje wady iż zalety, dlatego to, które się wybierze jest bardzo indywidualne.
Żeliwne hantle będą mniejsze niż te bitumiczne, ze względu właśnie na to z jakiego materiału zostały wykonane. Z uwagi na rozmiar zajmą mniej miejsca ale też będą bardziej poręczne podczas wykonywania ćwiczeń. Niestety wadą ich jest cena oraz brak osłonek, przez co mogą rysować powierzchnie. Niemniej to właśnie one są wybierane przez profesjonalistów.
Hantle bitumiczne to mieszkanka wypełniaczy zamknięta w obudowie z tworzywa sztucznego. Takie rozwiązania sprawia, że są większe niż żeliwne, ale jednocześnie tańsze i nie będą rysować powierzchni. Do wad zalicza się podatność na uszkodzenia oraz mniejsza trwałość. Idealne do osób początkujących.
Hantle kompozytowe są zaś gdzie pośrodku miedzy żeliwnymi a bitumicznymi, ponieważ wykonuje się je z betonu i kruszywa oraz zamyka w formie z tworzywa sztucznego. Jednak podobnie jak bitumiczne nie mają tak dużej trwałości i zaleca się je początkującym.
Już wiesz, czym się różnią hantle i na co zwrócić uwagę przy zakupie. Nie czekaj więc, tylko znajdź te idealne dla siebie.