Zabawa bez końca – jak zorganizować dzieciom czas?
Dzieci mają to do siebie, że szybko się nudzą i po chwili trzeba wykazać się niemałą kreatywnością, by szybko zachęcić je do nowych aktywności. Okazuje się, że do świetnej zabawy potrzeba naprawdę niewiele. Najczęściej okazuje się, że dzieci zwyczajnie… nie wiedzą, jak się bawić. Oto kilka pomysłów na to, by maluchy mocno zaangażowały się w proponowane formy zabaw.
Puzzle
Układanie puzzli to świetny sposób na naukę koncentracji i pracę w totalnym skupieniu. To forma zabawy, która – poza codziennymi zabawami ruchowymi – jest dzieciom niezbędna do prawidłowego rozwoju.
Puzzle powinny być dostosowane do wieku dziecka, w przeciwnym razie może się ono szybko zniechęcić do tego typu zabawy. Maluchy zwykle łączą poszczególne elementy układanki, lecz nieświadome efektu, szybko ją porzucają. Tymczasem warto pokazać dziecku, że połączenie dwóch dopasowanych puzzli tworzy pyszczek słodkiego szczeniaczka, który potrzebuje teraz reszty tułowia oraz łapek. Jeśli maluch będzie miał konkretnie określony cel, z pewnością ochoczo zabierze się do wykonywania tego zadania.
Zabawa w teatr nowoczesny
Kilkanaście lat temu kleiło się z papieru proste figurki, które potem wkładano na poszczególne palce dłoni. Gotowe postaci brały udział w spektaklu, który angażował i rozbawiał najmłodszych. Dziś rolę tę można przekazać dzieciom, a funkcję pacynek czy papierowych ludzików z powodzeniem przejmą figurki Super Things.
To niewielkich rozmiarów stworzenia, które mogą wcielać się w różnorodne charaktery. Dzieciaki, zamiast oglądać bajki w TV, tworzą teraz własne show, rozwijając przy okazji swoją wyobraźnię i poszerzając zasób słownictwa. Plan filmowy można wzbogacić efektami świetlnymi – wystarczy przysłonić okna i zapalić kilka lampek tak, by strumień ich światła padał na „scenę” z różnych stron. Po zakończonym spektaklu należy koniecznie nagrodzić dziecko gromkimi brawami.
Klocki
Jakikolwiek klocek, który łączy się z pozostałymi, to świetna okazja do ćwiczenia sprawności manualnej u dziecka i kształtowania kreatywności. Samo podsunięcie maluchowi pudełka z kolorową zawartością faktycznie może okazać się zabawą, która szybko mu się znudzi. Jeśli jednak zadać dziecku konkretny temat, okaże się, że z wielkim zaangażowaniem będzie tworzyć wymyślne figury. Niech więc jego dziecięcy świat wypełnią flora i fauna czy pojazdy, które można spotkać w centrum wielkiego miasta. Budowa takich brył może okazać się fascynującą przygodą zarówno dla dziecka, jak i jego opiekuna.
Aktywności na świeżym powietrzu
Pora na zabawy ruchowe na świeżym powietrzu! Tym razem zadaniem niech będzie stworzenie własnego toru przeszkód przy wykorzystaniu wszystkiego, co znajduje się pod ręką. Maluch może układać ścieżki, wytyczając krawędzie kamyczkami czy wykorzystywać patyki, które należy pokonać skacząc. Zabawę można urozmaicić, wręczając dziecku kredę. Niech wykaże się ono pomysłowością, przygotowując tor, który będą musieli pokonać również rodzice. Za wykonanie zadania w najkrótszym czasie oczywiście należy się nagroda!
Partnerem materiału jest Neduo.