Jak usunąć przebarwienia zębów?

Zachowanie naturalnej bieli zębów to marzenie wielu z nas. Niestety utrzymanie takiego stanu jamy ustnej nie zawsze jest możliwe, głównie przez czynniki zewnątrzpochodne. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod usuwania przebarwień. Poznaj najważniejsze z nich.

Co powoduje przebarwienia zębów?

Czynniki wpływające na barwę płytki nazębnej można podzielić na zewnątrzpochodne oraz wewnątrzpochodne. Pierwsze z nich są z natury łatwiejsze do usunięcia, ponieważ powodowane są przez preparaty, pokarmy lub płyny przyjmowane doustnie. Główną przyczyną są barwniki w nich zawarte. Do najczęściej wymienianych należą papierosy, kawa, herbata, cola, oranżada i wino, a także niektóre leki przyjmowane długotrwale. Zawartość listeryny czy chlorheksydyny w środkach farmaceutycznych może barwić płytkę nazębną na żółtobrązowy kolor, a nawet spowodować pojawienie się czarnych plamek, które bywają niezwykle trudne do wybarwienia.

Czynniki wewnątrzpochodne są trudniejsze do usunięcia, ponieważ wpływają na stan zęba od wewnątrz. Zalicza się do nich zaburzenia na tle hormonalnym, niedrożność przewodów żółciowych, porfiria czy fluoroza (spowodowana przyjmowaniem nadmiernej ilości fluoru).

Jak usunąć przebarwienia zębów?

Usuwanie przebarwień domowymi sposobami

Istnieje kilka metod na to, by pozbyć się nieestetycznych przebarwień na zębach. Warto rozejrzeć się za środkami, które charakteryzują się zwiększoną ścieralnością. Zalicza się do nich pasty wybielające, a także specjalne paski oraz żele wybielające.

Najlepsze efekty przyniosą jednak zabiegi wykonane pod okiem stomatologa. Specjalista może zaproponować skaling lub piaskowanie, których celem jest usuwanie nagromadzonego osadu nazębnego. Do równie popularnych zabiegów należy wybielanie zębów. Metoda opiera się na stosowaniu specjalnych nakładek, chociaż stomatolog może zalecić także terapię z udziałem strumienia światła pochodzącego ze specjalistycznej lampy.

Nie wszystkie rodzaje przebarwień da się jednak usunąć. W takich sytuacjach popularne jest stosowanie licówek, koron, czy materiałów kompozytowych.