Zapalenie zatok czy zwykłe przeziębienie?
Kiedy uporczywy katar, kichanie i uczucie zatkanego nosa towarzyszą zdecydowanie dłużej niż kilka dni, a do tego dochodzi silny ból głowy- konieczne jest umówienie się do lekarza na wizytę. Tego typu schorzeń nie wolno lekceważyć, gdyż niezależnie od tego, czy wcześniej zdarzało się już nam tak długo chorować, czy też nie- zawsze powinniśmy udać się na konsultację, jeśli objawy choroby nie ustępują po kilku dniach. Bezwzględnie należy jednak odwiedzić gabinet lekarski, jeśli objawy są bardziej intensywne, niż na początku, czyli nasz stan pogarsza się z każdym dniem, a domowe sposoby leczenia nie pomagają.
Jak poznać zapalenie zatok?
Zazwyczaj, objawy podobne są do zwykłego przeziębienia: występuje katar, uczucie zatkania nosa, oraz wzmaga się odruch kichania. Natomiast podstawową różnicą pomiędzy przeziębieniem, a zapaleniem zatok- jest silny ból głowy. Ból jest niekiedy tak intensywny, że utrudnia normalne funkcjonowanie, uniemożliwia np. pracę przy komputerze, ze względu na nadwrażliwość na światło. Ponadto osoby cierpiące na silny ból głowy, mają trudności z koncentracją, zatem unikają w tym czasie wszelkiego rodzaju aktywności, czy to zawodowej czy też związanej z innymi dziedzinami życia.
Do zapalenia zatok, dochodzi najczęściej po przebytym, niedoleczonym przeziębieniu, w trakcie, którego zatoki produkują więcej wydzieliny, niż zazwyczaj- co jest doskonałym podłożem do rozwoju bakterii. To właśnie one wywołują stan zapalny, powodujący obrzęk zatok, co między innymi daje swój objaw w intensywnym i trudnym do uśmierzenia bólu głowy. Ponadto, wydzielina zakażona bakteriami, zmienia swoją barwę- staje się gęstsza i trudna do usunięcia przy próbach wydmuchania jej z nosa. Wydzielona ta, w krótkim czasie, przypomina ropną wydzielinę, a nie tą typową dla przeziębienia – wodnistą. Przy zapaleniu zatok, szczególnie ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Jeśli zapalenie zatok zostanie zaniedbane, niedoleczone, lub ponownie przeziębione, to w konsekwencji może przerodzić się w przewlekłe zapalenie zatok. Warto, zatem odpowiednio o siebie zadbać już od początku leczenia.