Klasyczne materace sprężynowe. Kiedy warto po nie sięgnąć?

Materace sprężynowe to tradycyjne rozwiązania, które nadal cieszą się sporą popularnością wśród osób planujących zakup nowego materaca do swojej sypialni. Ich nowoczesne warianty wzbogacone dodatkiem pianek wysokoelastycznych i przekładek z włókna kokosowego są świetnym wyborem dla osób poszukujących kompromisu między ceną a właściwościami prozdrowotnymi materaca. Kiedy warto kupić materac sprężynowy i po jakie rozwiązania sięgnąć?

Materace sprężynowe – klasyka, która nie traci na popularności

Materace sprężynowe to najbardziej tradycyjny rodzaj materaców, który pojawił się w XIX w. i od tego czasu przeszedł prawdziwą rewolucję. Rozwiązania te przez wiele dziesięcioleci królowały w polskich sypialniach i nadal są dość często wybierane przez osoby poszukujące nowego, niedrogiego w zakupie materaca. Jeśli zdecydujemy się na zakup materaca sprężynowego należy zwrócić uwagę, czy nie jest on materacem bonellowym – są one bowiem niewygodne, mało wytrzymałe oraz mogą powodować powstawanie lub pogłębienie się problemów z kręgosłupem.

Materace sprężynowe posiadają wiele zalet. Pierwszą z nich, która znacząco wpływa na popularność tego rozwiązania, jest niska cena w porównaniu do znacznie nowocześniejszych i droższych materaców lateksowych i piankowych. Warto jednak wiedzieć, że tanie materace kieszeniowe charakteryzują się także szybszym zużywaniem, trudno więc mówić o nich w kategoriach opłacalnego zakupu. Osoby, które chcą nabyć dobrej jakości materac na długie lata bezproblemowego użytkowania powinny raczej rozważyć materace piankowe lub lateksowe, które są znacznie trwalsze od swoich sprężynowych odpowiedników.

Klasyczne materace sprężynowe. Kiedy warto po nie sięgnąć?

Kiedy warto inwestować w materace sprężynowe?

Materace sprężynowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaopatrzyć się w materac, ale nie mają funduszy wystarczających im na zakup dobrej jakości materaca piankowego lub lateksowego. Materac sprężynowy można więc potraktować jako rozwiązanie przejściowe, które posłuży nam do czasu, kiedy będziemy mogli wymienić go na odpowiednie rozwiązanie docelowe.

Materac sprężynowy jest także dobrym wyborem w sytuacji, kiedy poszukujemy akcesorium do sporadycznie używanej sypialni, np. przeznaczonej dla gości. W takim przypadku nie opłaca się inwestować w zakup droższego i lepszego rozwiązania, jeśli materac będzie wykorzystywany jedynie okazjonalnie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku osób kompletujących wyposażenie do mieszkania przeznaczonego pod wynajem – najtańszym i najbardziej opłacalnym pod względem ekonomicznym wyborem będzie zakup materaca sprężynowego.

Jak wybrać dobrej jakości materac sprężynowy?

Decydując się na zakup materaca kieszeniowego warto skoncentrować się na nowoczesnych rozwiązaniach. Współczesne materace sprężynowe są najczęściej wzbogacone piankami wysokoelastycznymi i przekładkami z włókna kokosowego, które zapewniają im lepsze dopasowanie do ciała oraz wyższy komfort snu. Przed zakupem warto wiec sprawdzić, z jakich materiałów jest wykonany wybrany materac oraz skupić się na tych najwygodniejszych. Ważnym aspektem jest także rodzaj sprężyn kieszeniowych, które powinny posiadać odpowiednią grubość i odporność na odkształcenia w trakcie użytkowania.