Dlaczego warto zacząć tańczyć bahatę?

Bahata to zmysłowy, romantyczny i rytmiczny taniec. Jest nieco wolniejsza niż merengue. Wyróżnia się przede wszystkim wyrazistymi ruchami bioder. Ale to nie wszystko! Wysmukla sylwetkę, poprawia kondycję, wzmacnia nogi i pośladki oraz modeluje talię.
Co to jest bahata?
To styl tańca wywodzący się z Dominikany. Cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Oryginalna bahata obejmuje pełne 8 ruchów w obrębie kwadratu. Tancerze w krajach zachodnich opracowali później prostszą sekwencję.
Pierwotnie podstawowy krok bachaty był tańczony od przodu do tyłu. Teraz jednak częściej wykonuje się go na boki. Liczy się go raz, dwa, trzy, biodra.
Najpopularniejsze style bachata
Istnieje kilka różnych stylów tańca bahata. Niektóre są podobne do oryginalnego, inne sporo się od niego różnią. Taniec stale się rozwija i ewoluuje.
Oryginalna bahata jest spokojna, zrelaksowana. Skupia się przede wszystkim na stopach. Nie musisz się tu uczyć skomplikowanych figur. Głęboko, emocjonalnie łączy się z muzyką.
Dominikańska bahata spopularyzowana na całych Karaibach jest szybsza. Wymaga większej pracy nóg. Obejmuje zwroty, różne figury i rytmiczne, sprężyste ruchy w stylu wolnym. Naprzemiennie stosuje się tutaj pozycję bliską (romantyczną) i otwartą. Dużą uwagę zwraca się tutaj na miękkie ruchy bioder.
Nowoczesna bahata zachowuje niektóre tradycyjne elementy tego stylu tańca. Łączy je z krokami tanga argentyńskiego, bolero, dancehall, salsy i tańców latynoamerykańskich.
Warto też wspomnieć o bachatango. Kładzie się tu większy nacisk na emocje niż na pracę nóg. Ruchy są tutaj bardzo zmysłowe. Obejmują owijanie nóg, długie pauzy oraz skomplikowane opadania i skręty. Zarówno bahata, jak i tango argentyńskie mają podobne podłoże historyczne i techniczne, ale różnią się nastrojem. Oba wynikają z ubóstwa i goryczy mieszkańców. Widoczne są tutaj także wpływy afrykańskie i latynoameryńskie.
Dlaczego warto tańczyć bahatę?
Bahata jest jednym z bardziej rytmicznych tańców. Przepięknie modeluje sylwetkę, zwłaszcza nogi i pośladki. Już od pierwszych kroków musisz silnie zaangażować dolne partie ciała. Podczas tańca możesz spalić dużą liczbę kalorii (200-400 w ciągu pół godziny). Jednocześnie zmniejszysz ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i nadciśnienia tętniczego. Taniec to intensywny trening fizyczny, angażuje różne partie ciała. Wspaniale poprawi Twoją kondycję i wydolność oddechową.
Ten styl tańca wpływa też pozytywnie na kręgosłup. Zwiększa elastyczność, zwinność i siłę mięśni. Chroni również przed bólem pleców. Tańcząc bahatę, wzmacniasz kości i poprawiasz wytrzymałość. Jednocześnie zmniejszasz ryzyko niektórych chorób, takich jak osteoporoza, czy zapalenie stawów.
Bahata wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Wspaniale poprawia samopoczucie i pewność siebie. Może złagodzić stres, depresję i problemy emocjonalne. Pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości. Taniec jest też doskonałym ćwiczeniem dla mózgu. Na przykład, gdy uczysz się poszczególnych ruchów, poprawiasz pamięć i zdolność wykonywania kilku czynności jednocześnie.
Materiał przygotowany z SzkolaDanceFloor.pl - szkoła tańca w Krakowie.
