Czym zajmuje się ortopeda? Z jakimi problemami zdrowotnymi należy się do niego zgłosić?

Ortopedia to szeroka specjalizacja, która zajmuje się różnego rodzaju schorzeniami i problemami związanymi z funkcjonowaniem układu ruchu. Specjalistą, do którego należy się zgłosić, jeśli cierpimy na choroby tego układu lub doznaliśmy urazu, jest ortopeda. Lekarz ten zajmuje się nie tylko typowymi złamaniami, zwichnięciami czy skręceniami – zakres jego działalności jest znacznie szerszy. Warto się z nim bliżej zapoznać, aby wiedzieć, kiedy umówić się na wizytę w gabinecie ortopedycznym. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej otrzymamy profesjonalną pomoc lekarską!

Kim jest ortopeda? Czego dotyczy jego specjalizacja?

Ortopeda jest lekarzem, zajmującym się leczeniem urazów oraz dolegliwości związanych z całym układem ruchu, na który składa się m. in. kręgosłup, kości, stawy, więzadła i pozostałe elementy. Zadaniem tego specjalisty jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, diagnostyki, postawienie diagnozy, wdrożenie odpowiedniego planu leczenia oraz czuwanie nad jego przebiegiem. Wbrew pozorom ortopeda nie zajmuje się wyłącznie urazami – w zakres jego specjalizacji wchodzi bowiem także leczenie wad postawy, uszkodzeń w obrębie nerwów, chorób nowotworowych, a także niektórych problemów metabolicznych – oczywiście jeśli są związane z układem ruchu.

Ortopedia jest dziedziną medycyny nieodłącznie związaną także z traumatologią. To chirurgia urazowa układu ruchu, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnego rodzaju urazów oraz związanych z nimi chorób. Od swojego specjalisty wymaga posiadania szerokiej wiedzy dotyczącej anatomii człowieka oraz fizjologii ruchu.

Do ortopedy zgłaszają się obecnie pacjenci w każdym wieku. W jego gabinecie goszczą zarówno dzieci z wadami postawy i osoby dorosłe dotknięte chorobami oraz urazami w obrębie układu ruchu, jak i sportowcy, którzy ze względu na wykonywany przez siebie zawód są szczególnie narażeni na problemy zdrowotne związane z funkcjonowaniem ruchowym.

Czym zajmuje się ortopeda? Z jakimi problemami zdrowotnymi należy się do niego zgłosić?

Kiedy należy odwiedzić gabinet ortopedyczny? Jak wygląda wizyta?

W gabinecie ortopedy najczęściej pojawiają się osoby, które doznały urazów układu ruchu. Do najczęściej występujących z nich należą m. in. złamania kończyn dolnych i górnych, zwichnięcia stawów oraz skręcenia kostki. Na konsultację ortopedyczną często zgłaszają się także ludzie, którzy cierpią na bóle w obrębie kręgosłupa, mięśni, stawów oraz ścięgien. Specjaliści zalecają, aby u ortopedy zjawić się także z noworodkiem – wizyta powinna odbyć się między 6. a 8. tygodniem życia dziecka, aby możliwe było wczesne wykrycie nieprawidłowości w rozwoju szkieletu, układu mięśniowego oraz stawów małego pacjenta.

Oprócz tego, ortopeda jest w stanie udzielić pomocy także osobom cierpiącym na wady postawy, choroby zapalne mięśni i stawów, zmiany przeciążeniowe, nowotwory kości oraz wady wrodzone. Wizytę w jego gabinecie warto umówić od razu, kiedy pojawią się dolegliwości ze strony układu ruchu. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad, wykona badanie, w razie potrzeby zleci także dodatkową diagnostykę obrazową (np. USG, RTG lub tomografię komputerową), które pomogą zlokalizować źródło problemu oraz zaplanować odpowiednie postępowanie lecznicze.

Więcej informacji można uzyskać na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.