Jak dbać o zdrowe zęby?

Zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” doskonale sprawdza się w kwestiach związanych z ochroną zdrowia. Odnosi się również do dbania o zęby – ich leczenie bywa czasochłonne, dlatego działania o charakterze profilaktycznym mają kluczowe znaczenie w omawianym kontekście. Jak w takim razie troszczyć się o zdrowe zęby? O czym należy pamiętać?

Dlaczego warto dbać o zdrowe zęby?

Utrzymanie uzębienia w należytym stanie jest istotne z paru powodów. Największym zagrożeniem dla zębów jest próchnica, która może doprowadzić do poważnych komplikacji. Brak odpowiedniej troski o zęby prowadzi też często do chorób przyzębia, zapalenia dziąseł czy paradontozy. Warto ponadto mieć na uwadze to, że niedbanie o uzębienie rzutuje m.in. na funkcjonowanie układu krążenia. Chorobom rozwijającym się w jamie ustnej przeważnie towarzyszy stan zapalny, który może mieć wpływ na występowanie innych chorób na tle zapalnym takich jak np. miażdżyca.

W trosce o zdrowe zęby – właściwa higiena jamy ustnej

Właściwa higiena jamy ustnej to absolutna podstawa, jeśli komuś zależy na zdrowych zębach. Składają się na nią: szczotkowanie zębów, nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej przeznaczonymi do tego preparatami. Każdy z powyższych zabiegów ma do spełnienia określone zadanie. Chodzi przede wszystkim o usunięcie resztek pokarmowych. Nie zaszkodzi ponadto zaopatrzyć się specjalne w szczoteczki międzyzębowe. Niezmierne istotne są także technika szczotkowania i wybór dobrej szczoteczki do zębów.

Jak dbać o zdrowe zęby?

W trosce o zdrowe zęby – dieta ma znaczenie!

Sama higiena jamy ustnej to za mało, aby dbać o zdrowie zębów. Nie da się nie wspomnieć tu o tak ważnej sprawie, jaką jest sposób odżywiania się. Zębom szkodzi w głównej mierze cukier, więc opłaca się znacznie ograniczyć spożywanie węglowodanów i słodyczy – najlepiej byłoby w ogóle z nich zrezygnować, innym rozwiązaniem jest zastąpienie ich zdrowszymi zamiennikami. Trzeba też unikać nadmiernych ilości mocnej kawy oraz czarnej herbaty – napoje to pozostawiają nieestetyczny osad na zębach, z którym nie poradzi sobie szczoteczka do zębów. Mówiąc o jedzeniu, wypada przypomnieć o pewnych złych nawykach, które również niekorzystnie wpływają na kondycję uzębienia. Rozgryzanie zębami twardych cukierków czy podjadanie w nocy to przykłady nawyków, które trzeba po prostu wyeliminować.

W trosce o zdrowe zęby – nie zapominaj o kontrolnych wizytach u dentysty!

Aby mieć zdrowe zęby, w żadnym wypadku nie wolno zapominać o kontrolnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Powinny się one odbywać co najmniej raz na pół roku, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Profesjonalne zabiegi profilaktyczne takie jak piaskowanie, scaling, polerowanie i lakierowanie przeprowadzane przez dentystę nie tylko poprawiają wygląd zębów, ale i chronią je przed próchnicą. Dzięki temu pozwalają uniknąć kłopotów, które mogą zakończyć się nawet utratą zęba. Podobnie wygląda to z leczonymi na bieżąco ubytkami.

Artykuł napisany we współpracy z serwisem https://lardent.com.pl/ prowadzonym przez centrum stomatologiczne.