Soczewki kontaktowe i ich najważniejsze rodzaje

Soczewki kontaktowe górują nad tradycyjnymi okularami pod wieloma względami. Są lekkie i wygodne, zapewniają szerokie pole widzenia, nie zaparowują się oraz pozwalają na uprawianie każdego rodzaju sportu. Soczewki kontaktowe możemy z powodzeniem nosić w towarzystwie okularów słonecznych oraz stosować je zamiennie z klasycznymi okularami.

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe posiadają określoną moc. Pozwalają na korekcję praktycznie wszystkich wad wzroku. Mogą po nie sięgnąć osoby cierpiące na krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność oraz astygmatyzm. Moc soczewek waha się od +6 do -30 (dla szkieł krótkoterminowych) i od +30 do -30 (dla soczewek długoterminowych). Przeciwskazaniami do noszenia soczewek są:

  • nawracające infekcje oczu,
  • zespół suchego oka,
  • cukrzyca typu 2.

Soczewki kontaktowe i ich najważniejsze rodzaje

Jak wybrać odpowiednie dla siebie soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe powinny zostać dobrane przez lekarza okulistę. Kupić je można w sklepach optycznych lub zamówić za pośrednictwem Internetu.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje szkieł kontaktowych – soczewki miękkie i soczewki twarde. Miękkie soczewki wykonane są hydrożelu a stopień ich uwodnienia waha się od 30 do 75%. Pełnią funkcję korekcyjną, leczniczą oraz kosmetyczną (występują także w wersji kolorowej, która pozwala na zmianę koloru tęczówki). Mogą być noszone w systemie dziennym, bez zdejmowania przez ok. 30 dni oraz być okresowo pozostawiane na noc.

Soczewki twarde są z kolei wykonane z tworzywa organicznego, które charakteryzuje się dużą przepuszczalnością tlenu. Są twardsze od soczewek miękkich, przez co wymagają dłuższego przyzwyczajenia do nich oka.

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Soczewki jednodniowe nie muszą być czyszczone, gdyż po użyciu po prostu wyrzucamy je do kosza. Soczewki długoterminowe trzeba natomiast co wieczór czyścić z osadów za pomocą specjalnego płynu do soczewek. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy starannie umyć oraz osuszyć ręce. Po czyszczeniu wkładamy szkła do pojemniczka wypełnionego świeżą porcją płynu i pozostawiamy je w nim na całą noc.