Defibrylatory AED w miejscu pracy. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Defibrylatory AED to niewielkie urządzenia, które pełnią jednak bardzo istotną funkcję – pozwalają na przywrócenie prawidłowej pracy serca u osób z nagłym zatrzymaniem krążenia. Korzystanie z nich nie wymaga przeszkolenia ani wiedzy medycznej, co pozwala na skuteczne niesienie pierwszej pomocy każdej osobie, która ma takie urządzenie w zasięgu ręki. Defibrylatory AED są dostępne w wielu miejscach, a ich liczba systematycznie rośnie. Dlaczego każda firma powinna rozważyć ich zakup?

Defibrylatory AED i ich rola w ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia

Nagłe zatrzymanie krążenia może zdarzyć się każdej osobie w każdej praktycznie sytuacji. Według statystyk przeżywalność takich osób bez otrzymania natychmiastowej pomocy medycznej oraz użycia specjalistycznego sprzętu wynosi zaledwie 5%. Szanse na przywrócenie funkcji życiowych oraz powrót do pełni zdrowia zdecydowanie zwiększa użycie defibrylatora AED, który za pomocą impulsu elektrycznego przywraca sercu prawidłowy rytm. Dzięki temu urządzeniu szanse na przeżycie osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia wzrastają do aż 70%.

Defibrylator AED do niewielkie, przenośne urządzenie, którego zadaniem jest przeprowadzenie użytkownika przez cały proces reanimacji oraz przywrócenie osobie poszkodowanej prawidłowej akcji serca. Z defibrylatorów serca korzystać może każda osoba, gdyż do ich użycia nie jest konieczna specjalistyczna wiedza medyczna ani przebyte szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Defibrylatory AED za pomocą prostych komunikatów głosowych przeprowadzają bowiem użytkownika przez cały proces resuscytacji pozwalając mu przywrócić funkcje życiowe osobie poszkodowanej zanim na miejscu zjawią się służby medyczne.

Defibrylatory AED w miejscu pracy. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Defibrylatory AED i ich znaczenie w miejscu pracy

Defibrylatory AED pojawiają się w coraz większej liczbie miejsc w Polsce. Są dostępne w często uczęszczanych miejscach publicznych, w instytucjach oraz placówkach służby zdrowia. Z przenośnych urządzeń tego typu korzystają także służby ratownicze, policja oraz staż miejska. Coraz więcej prywatnych firm decyduje się na ich zakup oraz umieszczenie w miejscu pracy. To bardzo dobra decyzja, gdyż defibrylatory AED stanowią nieocenione narzędzie pozwalające lepiej chronić, a w razie potrzeby także uratować bezcenne życie ludzkie.

Do nagłego zatrzymania krążenia może dojść w każdej niemal sytuacji. W przypadku zatrzymania akcji serca to sekundy decydują o tym, czy daną osobę uda się uratować. Defibrylatory AED umieszczone w miejscu pracy pozwalają więc na szybką reakcję oraz natychmiastowe rozpoczęcie akcji ratowniczej w przypadku stwierdzenia nagłego zatrzymania krążenia u pracownika. Reanimacja może zostać bezpiecznie przeprowadzona przez każdą osobą będącą świadkiem zdarzenia.

Urządzenie po umieszczeniu elektrod na klatce piersiowej osoby poszkodowanej bada jej funkcje życiowe oraz podejmuje decyzję o konieczności przeprowadzenia defibrylacji. Siła oraz parametry impulsu elektrycznego zostają przez urządzenie dopasowane do sytuacji osoby reanimowanej. Przenośne defibrylatory aed umieszczone w miejscu pracy dają więc możliwość szybkiej reakcji oraz przywrócenia funkcji życiowych u osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia zanim na miejsce zdarzenia przybędzie karetka pogotowia.