Pierwsze symptomy zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł to przypadłość, która dotyka wiele osób. Najważniejsze jest to, aby nie lekceważyć pierwszych symptomów, ponieważ można je wówczas szybciej wyleczyć. W przypadku zignorowania początkowej fazy zapalenia, może się ono przerodzić w poważne schorzenie przyzębia. A to z kolei doprowadza do wypadania zębów u osób dorosłych.

Pierwsze symptomy zapalenia dziąseł

Oznaki, na które należy zwrócić uwagę

Oznaki choroby są zazwyczaj dobrze zauważalne, a wśród nich występuje na przykład krwawienie dziąseł. Do takich sytuacji dochodzi podczas czynności, mycia, czy nitkowania zębów. Należy mieć świadomość, iż przy zdrowych dziąsłach taki problem nie występuje. Drugim czynnikiem, który powinien wzbudzić niepokój jest halitoza. Mówiąc jaśniej – nieświeży oddech. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak odpowiedniej higieny zębów i dziąseł. W ten sposób rozwija się właśnie zapalenie tych miejsc. Dziąsła powinny mieć delikatnie różowy kolor, jeżeli ulega on zmianie na czerwony, a dodatkowo pojawia się opuchlizna – nie wróży to nic dobrego. Ostatnim symptomem rozwijającego się zapalenia dziąseł jest ich recesja. Polega na tym, że zaczynają się one odsuwać od zębów, odsłaniając przy tym korzenie.

Przeciwdziałanie zapaleniu dziąseł

Żadne z powyższych objawów nie mogą być lekceważone, w końcu chodzi o zdrowy i piękny uśmiech. Zauważając już pierwsze nieprawidłowości nie ma na co czekać. W pierwszej kolejności warto zastosować płukanki powstałe na bazie ziół. Sprawdzi się między innymi szałwia i rumianek. W aptekach dostępne są specjalne preparaty ściągające w postaci płynnej i żelowej. Z pewnością nie zaszkodzą, a mogą pomóc. Warto poza tym udać się na wizytę kontrolną do stomatologa, który dokładnie sprawdzi, czy jest powód do większych zmartwień. Usunie kamień z przestrzeni między zębami, potwierdzi lub wykluczy obecność ewentualnych ubytków i w razie potrzeby zaplanuje leczenie. Podstawą jest zawsze zachowanie maksymalnej higieny jamy ustnej, mycie zębów i używanie nici dentystycznych powinny znajdować się na pierwszy miejscu.