Czym jest i jak objawia się cukrzyca ciążowa?
Cukrzyca ciążowa jest jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u kobiet w ciąży, które zwykle pojawia się u kobiet nie mających tego typu problemów przed ciążą. Jej objawy są dość charakterystyczne, a obecność cukrzycy ciążowej potwierdzają badania, które w Polsce musi wykonać każda przyszła mama. Czym jest cukrzyca ciążowa i jakie objawy mogą o niej świadczyć?
Cukrzyca ciążowa – przejściowe zaburzenie endokrynologiczne przyszłych mam
Cukrzyca ciążowa najczęściej pojawia się w okresie ciąży u kobiet, które przed poczęciem nie miały problemów z prawidłowym stężeniem cukru we krwi. Jest to zaburzenie przejściowe, co oznacza, że jego objawy znikają wraz z urodzeniem dziecka. Choroba rozpoznawana jest na podstawie hipoglikemii, czyli podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Obecność cukru często jest także stwierdzana w moczu ciężarnej. Nieleczona cukrzyca ciążowa może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne dla kobiety oraz jej dziecka.
Główną przyczyną rozwoju cukrzycy ciążowej są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy. Dużą rolę odgrywają tu hormony wydzielane przez łożysko, które mogą wywoływać insulinoodporność. U wielu kobiet w trakcie ciąży zwiększa się także produkcja glukozy, w efekcie czego trzustka nie jest w stanie zaspokoić podwyższonego zapotrzebowania na insulinę. Cukrzyca ciążowa najczęściej ujawnia się w III trymestrze ciąży, a jej wykryciu i leczeniu służą badania na stężenie glukozy we krwi, którym musi poddać się każda ciężarna.
Cukrzyca ciążowa objawy, które powinny wzbudzić czujność
Objawy cukrzycy ciążowej są dość charakterystyczne. Cierpiące na tę chorobę kobiety zwykle zauważają u siebie zwiększone pragnienie, częstsze sięganie po wodę i napoje oraz zwiększenie liczby wizyt w toalecie. Kobiety w ciąży cierpiące na cukrzycę ciążową oddają nawet powyżej 3 litrów moczu na dobę. W ich moczu często wykrywana jest także glukoza. W parze z częstszym oddawaniem moczu idzie także duże pragnienie oraz odczuwalna suchość w ustach i błonach śluzowych. Skóra kobiet dotkniętych cukrzycą ciążową staje się szorstka i odwodniona.
Do objawów cukrzycy ciążowej należą także napady głodu, do których prowadzi zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania produkcja insuliny przez trzustkę. Glukoza w efekcie braku insuliny nie może zostać wykorzystana przez tkanki, co skutkuje nadmiernym odczuwaniem głodu. Ponadto, wiele ciężarnych dotkniętych cukrzycą ciążową uskarża się na wzmożoną senność, zmęczenie oraz ubytek masy ciała. Inne natomiast dostrzegają u siebie nagły przyrost masy ciała, który może wynikać ze zwiększonego apetytu oraz nieprawidłowej diety.
Aby zdiagnozowana została cukrzyca ciążowa objawy nie są wystarczające. Konieczne jest także wykonanie badań z krwi lub moczu, którym należy poddać się dwa razy w trakcie trwania ciąży. Pierwsze badanie wykonuje się na początku ciąży, a drugie między 24. a 28. tygodniem jej trwania. Leczenie cukrzycy ciążowej polega na trzymaniu prawidłowej diety, a w niektórych przypadkach także podawaniu insuliny.