Kiedy warto rozważyć wizytę u psychiatry?
W dzisiejszych czasach coraz lepiej troszczymy się o swoje zdrowie. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu pełni nasze zdrowie psychiczne. Problemy z tą sferą przestają być już tematem tabu, a psychiatra lekarzem, który zajmuje się wyłącznie najcięższymi, wstydliwymi przypadkami. W Krakowie odwiedzają go zupełnie normalni ludzie, który w swoim życiu napotykają problemy niemożliwe do przezwyciężenia bez wsparcia specjalisty. Kiedy warto rozważyć wybranie się do psychiatry w Krakowie?
Kim jest psychiatra i w czym może nam pomóc?
Wielu osobom psychiatra kojarzy się z psychologiem. Uważają, że obie te profesje są tożsame i jest właściwie bez różnicy, czy wybiorą się na wizytę do psychiatry, czy do psychologa. To duży błąd, gdyż obie te specjalizacje są zupełnie odmienne. Łączy je właściwie tylko to, że zarówno psychiatra, jak i psycholog zajmują się badaniem sfery psychiki człowieka. Psychiatra w Krakowie prywatnie i na NFZ jest lekarzem, który może zlecać leczenie farmakologiczne, co z kolei nie leży w sferze uprawnień psychologa.
Psycholog nie ma bowiem uprawnień do wypisywania leków, stawiania konkretnych, medycznych diagnoz czy kierowania pacjenta do szpitala. Zajmuje się głównie opiniowaniem oraz zapewnieniem wsparcia psychologicznego i do niego warto wybrać się, kiedy potrzebujemy pomocy w codziennych problemach. W sytuacji, kiedy nasz problem jest głębszy, podejrzewamy u siebie konkretną chorobę lub całkowicie nie radzimy sobie z funkcjonowaniem, zdecydowanie lepiej umówić się od razu na wizytę u psychiatry. Skorzystanie z jego wsparcia skróci znacząco czas leczenia oraz szybciej pozwoli odzyskać radość z życia.
Kiedy warto wybrać się na wizytę do poradni psychiatrycznej?
Psychiatra jest lekarzem, który zajmuje się leczeniem wielu jednostek chorobowych. Jedną z najczęstszych przypadłości, z którymi zwracają się do niego pacjenci jest depresja. To bardzo groźna i niebezpieczna choroba, której objawów nie należy nigdy bagatelizować. Jeśli spadek nastroju i brak chęci do życia trwa dłużej niż 2 tygodnie, należy jak najszybciej odwiedzić specjalistę – może to być psychiatra w Krakowie prywatnie lub na NFZ, w zależności od naszych preferencji oraz możliwości finansowych.
Oprócz depresji, psychiatra pomaga także w stanach lękowych, psychozach różnego rodzaju oraz atakach paniki. Do psychiatry warto udać się także w sytuacji, kiedy słyszymy nieistniejące głosy, mamy omamy wzrokowe czy fizyczne objawy takie np., jak kołatanie serca, bóle głowy czy drżenie rąk, które pojawiają się w określonych sytuacjach. Dobrym pomysłem jest także umówienie się na wizytę, kiedy cierpimy na zaburzenia odżywiania i uzależnienia różnego rodzaju. Im wcześniej zwrócimy się po pomoc do specjalisty, tym szybciej wdrożone zostaną właściwe metody postępowania i wrócimy do prawidłowego funkcjonowania. Wizyty u psychiatry nie należy się obawiać, gdyż jest to specjalista, który ma na celu wyłącznie dobro swoich pacjentów.
Artykuł powstał we współpracy z Gabinetami Rozwoju – sprawdzony psychiatra kraków prywatnie.