Zmiany w stawce VAT w 2020 roku
Zmiany w stawce VAT ciekawią nie tylko kupujących, ale także producentów i sprzedawców. Zapowiedziane modyfikacje są odbierane w dwojaki sposób, niektórych cieszą, innych martwią i niepokoją. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie produkty należą do grona zainteresowania konkretnego odbiorcy. Jedno jest pewne, rok 2020 przyniesie wiele zmian, które odmienią wartość zakupów niejednego Polaka.
Co pójdzie w górę?
To, co niepokoi to znaczna zapowiedź wzrostu cen niektórych artykułów. Fani śródziemnomorskiej kuchni będą nieco zawiedzeni, podobnie z miłośnikami smaków Indii. Wynika to z faktu, że znacznie w górę pójdą, już wysokie ceny, owoców morza. Kraby, ostrygi, małże, krewetki, ośmiornice, kawior itp., będą miała ceny znacznie wyższe, ponieważ stawka podatku pójdzie w górę aż o 15% i będzie w 2020 roku wynosić 23%. Taki sam wzrost zanotuje lód chłodniczy. Kmin, kurkuma, gałka muszkatołowa i inne przyprawy nieprzetworzone także będę kosztować więcej. Stawka podatku zmieni się z 5% na 8%.
Nie wszystko zdrożeje
Zmiany, które zapowiada rok 2020, a także te, które pojawiły się już w tym roku, są także pozytywnymi krokami w celu poprawy sytuacji niektórych Polaków. Jeżeli chodzi o produkty spożywcze, to ucieszą się wszystkie osoby na diecie i używające produkty homogenizowane. Artykuły dietetyczne zmienia stawkę z 8 na 5%. W przeciwieństwie do przypraw nieprzetworzony, przyprawy przetworzone stanieją i to znacznie, gdyż ich podatek nie będzie wynosił 23%, ale tylko 8%. Zmniejszenie ceny będzie dotyczyć także owoców cytrusowych i ukochanych przez wielu pistacji. Zmiany w stawce VAT mogą także wpłynąć na poprawę czytelnictwa. Czasopisma regionalne oraz książki, niezależnie od nośnika będą miały podatek na poziomie 5%. Wcześniej trzeba było liczyć się z 23% vatem. Także dzienniki i czasopisma drukowane i e-wydania będą mieć oprocentowanie 8%. Codzienne artykuły takie jak kosmetyki, chleb czy ciastka także będą miały niższe stawki. Także klasyfikacja towarów będzie nieco inna i przejdzie na nomenklaturę scaloną CN.